Ֆրանսիական պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Ֆրանսիայի Բուշ-Դյու-Ռոն դեպարտամենտի և Էքս-Մարսել-Պրովանս մետրոպոլի նախագահ Մարտին Վասալի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 10-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի ուղեկցությամբ:
Հյուրերին դիմավորել և դեպի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր է ուղեկցել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը:
Մարտին Վասալը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Այցի ավարտին հյուրերը շրջել են Հիշողության պուրակում, որտեղ Մարտին Վասալը ջրել է ֆրանսիական պատվիրակությունների տարբեր տարիներին տնկած եղևնիներից մի քանիսը։

The French delegation visited the Armenian Genocide Memorial
On April 10, the delegation led by the President of the Bouches-du-Rhône Department and the Aix-Marseille-Provence Metropolis, Martine Vassal, visited the Armenian Genocide Memorial, accompanied by the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of France to Armenia, Olivier Decotigny.
Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Edita Gzoyan welcomed the guests and escorted them to the Armenian Genocide Memorial.
Martine Vassal laid a wreath at the monument commemorating the victims of the Armenian Genocide, and then the members of the delegation placed flowers near the eternal fire. They honored the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide with a minute of silence.
At the end of the visit, the guests walked around the Memory Park, where Martin Vassal watered some of the fir trees planted by the French delegations in different years.