Կրթելով ապագա նորարարներին. «Արհեստական բանականության սերունդ» ծրագիրն իր շուրջ է համախմբում նյույորքյան հայ համայնքին
Ապրիլի 4-ին՝ Նյու Յորքի Հարվարդի ակումբում, կայացավ Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) Advance Armenia խորագրով ընդունելությունը՝ Հայաստանում՝ արհեստական բանականության ոլորտում ապագա նորարարների կրթության շուրջ համախմբելով հայ համայնքին։
Միջոցառման առանցքում FAST-ի «ԱԲ սերունդ» ծրագիրն էր, որը նպատակ ունի ստեղծելու ԱԲ-ի ոլորտում հետազոտողի և նորարարի ողջ կրթական ուղին՝ դպրոցից մինչև բուհ։ Ծրագրի առաջին՝ դպրոցական բաղադրիչի փորձարկման փուլը մեկնարկել է 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ համագործակցությամբ՝ ընդգրկելով Հայաստանի 7 մարզի 16 ավագ դպրոցներ: Այսօր այն հնարավորություն է տալիս շուրջ 400 աշակերտի անվճար իր կրթական ուղին սկսելու նորարարական այս ոլորտում:
Ընդունելությունը հիմնադրամի համար առաջինն էր Նյու Յորքում և հաջողեց իր շուրջ հավաքելու հայ համայնքի շուրջ 200 անվանի և նվիրյալ ներկայացուցիչների։ Հավաքված միջոցներն ուղղվելու են «ԱԲ սերունդ»-ի շարունակականության ապահովմանը և առաջիկա եռամյակում 70 աշակերտի ուսումնառության կազմակերպմանը։
Միջոցառման խոսնակների թվում էին գիտական, ձեռնարկատիրական և մարդասիրական  նախաձեռնությունների ու ընկերությունների հիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը և Գարո Արմենը։
Moderna ընկերության համահիմնադիր, Flagship Pioneering-ի հիմնադիր ու գործադիր տնօրեն և FAST-ի համահիմնադիր դոկտոր Նուբար Աֆեյանն առանձնացրել է՝ ինչն է իր համար եզակի դարձնում «ԱԲ սերունդ»-ը․ «Երբ ես առաջին անգամ լսեցի «AI սերունդ»-ի մասին, մտածեցի, որ խոսում են հայկական մտքի մասին (AI-ը բացելով որպես Armenian Intelligence)․ հետաքրքիր զուգադիպություն է։ Կցանկանայի, որ այս ծրագրին աջակցող յուրաքանչյուր ոք իր առջև ունենա AI-ի այս երկու իմաստների միավորման նպատակը։ Մենք կարող ենք հայ աշակերտներին տալ ԱԲ-ի ոլորտում հմտանալու ու հաջողելու համարձակությունը և կարողությունը՝ մրցունակ դարձնելով մեր սերունդներին համաշխարհային ասպարեզում»։
Գիտնական, ձեռնարկատեր, բարերար և COAF-ի հիմնադիր Գարո Արմենն էլ խոսել է հայության ուժերի միավորման անհրաժեշտությունից․ «Այսօր մենք հնարավորություն ունենք ստեղծելու յուրահատուկ մի բան, բայց անել դա կարող ենք միասին՝ փոխադարձաբար աջակցելով միմյանց նախաձեռնություններին և համագործակցելով դրանց շուրջ։ Հայաստանում հսկայական ներուժ կա ու վստահ եմ, որ FAST-ին աջակցելով, օգնում ենք վեր հանելու հայ մտքի «հարստությունը»: Եկեք միավորվենք, որպեսզի Հայաստանի յուրաքանչյուր երեխա ունենա ձգտելու հնարավորություն, որպեսզի նորարարությունն ու կրթությունը դառնան մեր հաջողության հիմքը։ Միասին մենք կարող ենք կառուցել Հայաստան, որն աշխարհի համար կմարմնավորի մարդկանց միասնության ուժը։ Այսօրը կարևոր քայլ է այդ ապագայի ուղղությամբ»։

Nurturing Future Innovators: The Generation AI Program Unites the Armenian Community of New York
On April 4, the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) held its Advance Armenia New York Reception at the Harvard Club of New York City, uniting the Armenian community around nurturing future innovators in the field of artificial intelligence (AI) in Armenia.
At the heart of the event was FAST's Generation AI program, which aims to create the entire educational path of an AI researcher and innovator, from school to university. In cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, the first pilot phase of the school component of the program commenced in September 2023 in 16 high schools in 7 regions of Armenia. Today, it enables about 400 students to start their educational path in this innovative field free of charge.
This was the foundation's first reception in New York and it managed to gather around 200 prominent and devoted Armenian community members. The donated funds will go towards the continuation of Generation AI and will cover the 3-year educational journey of 70 students.
Among the speakers of the event were the founders of scientific, entrepreneurial, and humanitarian initiatives and companies Dr. Noubar Afeyan and Dr. Garo Armen.
The co-founder and chairman of Moderna, the founder and CEO of Flagship Pioneering, and the co-founder of FAST, Dr. Noubar Afeyan, highlighted what makes Generation AI stand out to him, “When I first heard about Generation AI, I thought they are talking about Armenian intelligence - AI. Tonight, I want you to go home thinking that what we should be doing by supporting this organization is to put the AI in AI. We can give our Armenian students the capabilities and the courage to play in artificial intelligence and enable the next generation to compete globally.”
Scientist, entrepreneur, philanthropist, and founder of the Children of Armenia Fund (COAF) Dr. Garo H. Armen, spoke of the need to unite our forces, "Today we have a tremendous opportunity to create something extraordinary. But we can only do this when we work together and collaboratively. There is tremendous potential in Armenia. I'm confident that FAST programs will help unlock and propel the potential of countless young Armenians to new heights. Let us work hand in hand to create a future for every Armenian child where they have the opportunity to thrive and where innovation and education are the driving forces of our success. Together we can build an Armenia that stands as a shining example of what is possible when people unite behind a common cause. Together, we take this important step towards that future."