Ադրբեջանը հրաձգային զենքերից փոփոխական ինտենսիվությամբ կրակ է բացել. ՀՀ ՊՆ
Ապրիլի 5-ի լույս 6-ի գիշերը Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները սահմանագոտու մի շարք  ուղղություններում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից փոփոխական ինտենսիվությամբ կրակ են բացել ՀՀ ԶՈՒ դիրքերի ուղղությամբ:
Հատկանշական է, որ գիշերվա ընթացքում ադրբեջանական զինուժի կրակոցների գերակշիռ մասը եղել է ոչ նպատակային և անկանոն:
ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումներն Իշխանասարի ուղղությամբ ժամը 21:00-23:00-ն ընկած ժամանակահատվածում դիտարկել են նաև ադրբեջանական զինուժի ավտոտեխնիկայի ակտիվ տեղաշարժ։
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական կողմի նշված գործողությունները ունեցել են սադրիչ նպատակ՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումների կողմից համանման հակադարձ գործողությունների ձեռնարկմանը հասնելու նպատակով, վերջին շրջանի ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը «հիմնավորող» փաստեր ստանալու համար:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումները, գնահատելով իրադրությունը, հետագա սրմանը նպաստող գործողություններ չեն արել, ինչից հետո իրադրությունը սահմանագծում հանդարտվել է:
Պաշտպանության նախարարությունը նաև հայտնում է, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենան նախօրեին կեղծ տեղեկություններ է տարածել՝ ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների իրականացրած պլանային հերթափոխը փորձելով ներկայացնել իբրև կուտակումներ առաջնագծում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումը, իրականացնելով բաց աղբյուրների մշտադիտարկում և վերլուծություն, արձանագրել է նաեւ, որ վերջին օրերին սոցիալական ցանցերում աճել են ադրբեջանական մամուլից հայկական լրատվադաշտ նետված ապատեղեկատվության տարածման դեպքեր, ուստի մեր հայրենակիցներին հորդորում ենք  լինել զգոն, հետևել պաշտոնական լրահոսին: Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի և շփման գծի երկայնքով տեղի ունեցողի վերաբերյալ պաշտպանության նախարարությունը հանրությանը պատշաճ իրազեկում է և շարունակելու է իրազեկել:

Азербайджан открыл огонь из стрелкового оружия с переменной интенсивностью. Министерство обороны
В ночь с 5 на 6 апреля на ряде направлений приграничной зоны ВС Азербайджана с переменной интенсивностью открывали огонь по позициям ВС РА  из стрелкового оружия различного калибра
В частности, был открыт огонь:
Примечательно, что в ночное время большая часть обстрелов азербайджанских вооруженных сил носила нецелевой и нерегулярный характер.
Подразделения ВС РА в период с 21:00 до 23:00 также наблюдали активное движение техники ВС Азербайджана в направлении Ишханасара.
Очевидно, что упомянутые действия азербайджанской стороны имели провокационный мотив, с целью добиться инициирования аналогичных встречных действий со стороны подразделений Вооружённых Сил Республики Армения, для получения фактов, «обосновывающих» азербайджанскую дезинформацию последнего периода.
Подразделения Вооруженных сил Республики Армения, оценив ситуацию, не предприняли действий, способствующих дальнейшей эскалации, после чего ситуация вдоль линии границы успокоилась.
Минобороны также сообщает, что азербайджанский агитпроп вчера распространил ложную информацию, пытаясь представить плановую пересменку подразделений ВС РА как скопление на линии фронта.
Соответствующее подразделение Минобороны РА, проводя мониторинг и анализ открытых источников, также зафиксировало, что в последние дни  в социальных сетях наблюдается рост случаев распространения дезинформации , вбрасываемой азербайджанской прессой в армянские СМИ, поэтому призываем наших соотечественников быть бдительными и следить за официальными новостями. Министерство обороны информирует и будет продолжать информировать общественность о том, что происходит вдоль армяно-азербайджанской границы и линии соприкосновения.