Ադրբեջանը հրաձգային զենքերից փոփոխական ինտենսիվությամբ կրակ է բացել. ՀՀ ՊՆ
Ապրիլի 5-ի լույս 6-ի գիշերը Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները սահմանագոտու մի շարք  ուղղություններում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից փոփոխական ինտենսիվությամբ կրակ են բացել ՀՀ ԶՈՒ դիրքերի ուղղությամբ:
Հատկանշական է, որ գիշերվա ընթացքում ադրբեջանական զինուժի կրակոցների գերակշիռ մասը եղել է ոչ նպատակային և անկանոն:
ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումներն Իշխանասարի ուղղությամբ ժամը 21:00-23:00-ն ընկած ժամանակահատվածում դիտարկել են նաև ադրբեջանական զինուժի ավտոտեխնիկայի ակտիվ տեղաշարժ։
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական կողմի նշված գործողությունները ունեցել են սադրիչ նպատակ՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումների կողմից համանման հակադարձ գործողությունների ձեռնարկմանը հասնելու նպատակով, վերջին շրջանի ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը «հիմնավորող» փաստեր ստանալու համար:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումները, գնահատելով իրադրությունը, հետագա սրմանը նպաստող գործողություններ չեն արել, ինչից հետո իրադրությունը սահմանագծում հանդարտվել է:
Պաշտպանության նախարարությունը նաև հայտնում է, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենան նախօրեին կեղծ տեղեկություններ է տարածել՝ ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների իրականացրած պլանային հերթափոխը փորձելով ներկայացնել իբրև կուտակումներ առաջնագծում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումը, իրականացնելով բաց աղբյուրների մշտադիտարկում և վերլուծություն, արձանագրել է նաեւ, որ վերջին օրերին սոցիալական ցանցերում աճել են ադրբեջանական մամուլից հայկական լրատվադաշտ նետված ապատեղեկատվության տարածման դեպքեր, ուստի մեր հայրենակիցներին հորդորում ենք  լինել զգոն, հետևել պաշտոնական լրահոսին: Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի և շփման գծի երկայնքով տեղի ունեցողի վերաբերյալ պաշտպանության նախարարությունը հանրությանը պատշաճ իրազեկում է և շարունակելու է իրազեկել:

Azerbaijan opened fire from small arms with variable intensity. The Ministry of Defence
On the night of April 5-6, the units of the Azerbaijani Armed Forces opened fire at the positions of the Armed Forces of the Republic of Armenia with varying intensity from different caliber firearms in a number of directions of the border zone.
It is noteworthy that during the night, most of the shootings of the Azerbaijani armed forces were non-targeted and irregular.
The units of the RA Armed Forces also observed the active movement of vehicles of the Azerbaijani Armed Forces in the direction of Ishkhanasar between 21:00 and 23:00.
It is obvious that the mentioned actions of the Azerbaijani side had a provocative purpose in order to achieve the initiation of similar counter actions by the units of the Armed Forces of the Republic of Armenia, in order to obtain facts that "substantiate" the Azerbaijani disinformation of the last period.
The units of the armed forces of the Republic of Armenia, assessing the situation, did not take actions contributing to further escalation, after which the situation calmed down along the border.
The Ministry of Defense also informs that the Azerbaijani propaganda machine spread false information yesterday, trying to present the planned rotation of the RA Armed Forces units as accumulations on the front line.
The relevant division of the RA Ministry of Defense, conducting monitoring and analysis of open sources, also recorded that in recent days there has been an increase in the number of cases of disinformation spread by the Azerbaijani press on the Armenian media, so we urge our compatriots to be vigilant and follow the official news. The Ministry of Defense informs and will continue to inform the public about what is happening along the Armenia-Azerbaijan border and contact line.