Հայաստանը տարածաշրջանային ֆինթեք կենտրոն. կայացել է Doing Digital 2024 ֆորումը
Ապրիլի 3-ին կայացավ Doing Digital ամենամյա միջազգային ֆորումը: Արդեն 2-րդ տարին անընդմեջ Հայաստանը հյուրընկալում է ֆինանսատեխնոլոգիական ոլորտի առաջատար մասնագետներին, որոնք կիսվում են ոլորտի իրենց փորձով ու կանխատեսումներով:
Ֆորումի գլխավոր խոսնակը ավստրալացի ֆուտուրիստ, բեսթելլեր դարձած գրքերի հեղինակ, աշխարհում առաջին շարժական բանքինգ հարթակի հիմնադիր Բրեթ Քինգն էր: Խոսնակների թվում էին նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, Ամերիաբանկի տեղեկատվական  տեխնոլոգիաների գծով տնօրեն Դավիթ Հովհաննիսյանը, Deloitte-ում Ռիսկերի ու ֆինանսական խորհրդատու Ռասմուս Նիելսենը, Just Better, People Growth Organization-ի գործադիր տնօրեն Դիրք Օլմայերը և այլք: Ֆորումի ընթացքում քննարկվեցին այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են՝ թվային աշխարհի հրամայականները, պետական և մասնավոր ոլորտներում թվայնացման անհրաժեշտությունն ու հնարավոր լուծումները, կրիպտոարժույթների իրավական կարգավորման հեռանկարները, ինչպես նաև բանկային ոլորտի տեխնոլոգիական ապագան:
Ֆորումի կազմակերպիչը SPRING PR ընկերությունն էր: Արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ ֆորումի կողքին է Ամերիաբանկը, այս անգամ՝ որպես ֆինթեք գործընկեր: Ընկերության տաղանդների կառավարման և ծառայությունների գծով տնօրեն Արմինե Ղազարյանն իր խոսքում ընդգծեց թվային փոխակերպման մարտահրավերները հաջողությամբ հաղթահարելու և դինամիկ զարգացող աշխարհում մրցունակությունը պահպանելու գործում մարդկային գործոնի կարևորությունը:
«Թվային փոխակերպումը, ըստ էության մարդկանց մասին է։ Տեխնոլոգիան միայնակ չի կարող մեզ հասցնել վերջնական նպատակին: Թվային փոխակերպումն այն մարդկանց մասին է, որոնք փոփոխության շարժիչ ուժն են, ովքեր ստեղծում են ապագան: Ի վերջո, ապագան կանխատեսելու միակ եղանակն այն ստեղծելն է: Ես կարող եմ հպարտորեն ասել, որ Ամերիան թվային ապագա ստեղծելու հիանալի օրինակ է»,- ասել է Արմինե Ղազարյանը:
Խոսնակը նաև անդրադարձավ Ամերիաբանկի տեսլականին ու նպատակներին:
«Հաշվի առնելով անցյալ տարին՝ ակնհայտ է, որ մենք սահմանել ենք հավակնոտ նպատակներ, որպեսզի դիրքավորենք Հայաստանը որպես տարածաշրջանային ֆինթեք կենտրոն: Այսօր ես հպարտորեն կարող եմ հայտարարել, որ Ամերիաբանկը ոչ միայն իրագործում է իր այդ տեսլականը, այլև ընդլայնում  է հորիզոնը: Այժմ մենք գլոբալ ֆինթեք էկոհամակարգին ինտեգրվելու առաջամարտիկն ենք: Սակայն ցանկացած փոփոխության դեպքում անհրաժեշտ է մտքում պահել այն շարժիչ ուժը, որը ցանկացած փոխակերպման հիմնաքարն  է: Եվ այդ ուժի պարտադիր բաղադրիչը համարձակությունն է․ համարձակություն՝ հավատալու սեփական ուժերին, համարձակություն՝ ընդունելու թույլ կողմերը, համարձակություն՝ երազելու և կիսվելու, համարձակություն՝ ամեն օր աճելու թիմիդ հետ, նախաձեռնելու նոր փոփոխություններ ու բացելու հնարավորությունների նոր դռներ: Այս համատեքստում մեր առաքելությունն ենք համարում Ամերիան դարձնել նորարարության ու տեխնոլոգիայի տարածաշրջանային կենտրոն»,-իր խոսքում նշել է Արմինե Ղազարյանը:
Նշենք, որ 2023-ին Ամերիաբանկի գործարքների 98%-ը կատարվել է թվային ճանապարհով: Բացի այդ, բանկն առաջինն էր Հայաստանում, որ ամբողջությամբ թվայնացրել է անգամ բարդ գործարքների, մասնավորապես՝ հիփոթեքային վարկավորման գործընթացը:

Armenia is a regional fintech center; the Doing Digital 2024 forum was held
On April 3, the annual Doing Digital International Forum took place. For the 2nd year in a row, Armenia hosts the leading specialists in the financial technology sector, who share their experience and forecasts of the industry.
The main speaker of the forum was Brett King, an Australian futurist, author of bestselling books, and founder of the world's first mobile banking platform. Among the speakers were Martin Galstyan, Chairman of the RA Central Bank; Davit Hovhannisyan, Director of Information Technologies at Ameriabank; Rasmus Nielsen, Risk and Financial Consultant at Deloitte; Dirk Olmayer, Executive Director of Just Better, People Growth Organization; and others. During the forum, issues such as the imperatives of the digital world, the need for possible solutions for digitization in the public and private sectors, the prospects of legal regulation of cryptocurrencies, and the technological future of the banking sector were discussed.
The SPRING PR company organized the forum. For the second year in a row, Ameriabank is attending the forum, this time as a fintech partner. In his speech, Armine Ghazaryan, the company's director of talent management and services, emphasized the importance of the human factor in successfully overcoming the challenges of digital transformation and maintaining competitiveness in a dynamically developing world.
"Digital transformation is essentially about people. Technology alone cannot get us to the ultimate goal. Digital transformation is about people who drive change and create the future. After all, the only way to predict the future is to create it. I can proudly say that Ameria is an excellent example of creating a digital future," said Armine Ghazaryan.
The speaker also referred to Ameriabank's vision and goals.
"Looking back on the past year, it is clear that we have set ambitious goals to position Armenia as a regional fintech hub. Today, I proudly announce that Ameriabank is realizing its vision and expanding its horizons. We are now pioneers in integrating into the global fintech ecosystem. However, with any change, it is necessary to remember the driving force that is the cornerstone of any transformation. And the mandatory component of that strength is courage. Be courageous to believe in your strengths, admit your weaknesses, dream, share, grow with your team daily, initiate new changes, and open new doors of opportunity. In this context, we consider it our mission to make America a regional center of innovation and technology," said Armine Ghazaryan in his speech.
In 2023, 98% of Ameriabank's transactions will be digital. The bank was also the first in Armenia to digitize complex transactions, particularly mortgage lending.