Տեղի է ունեցել ՀՀ- ԵՄ Մաքսային հարցերով ենթակոմիտեի չորրորդ նիստը
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանի գլխավորած պատվիրակությունը՝ տեսակոնֆերանսի ձևաչափով, մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական Միության միջև կնքված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ներքո գործող Մաքսային հարցերով ենթակոմիտեի չորրորդ նիստին։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են մաքսային ոլորտին առնչվող գործընթացները, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող դրույթները, որոնց մասով Եվրոպական միությունը կարող է աջակցություն տրամադրել: Կողմերը ներկայացրել են իրենց մաքսային օրենսդրություններում վերջին մեկ տարվա ընթացքում տեղի ունեցած փոփոխությունները, ինչպես նաև մաքսային համագործակցության ուղղությամբ ԵՄ տեխնիկական գործիքների օգտագործման հնարավորությունները: Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է տարիների ընթացքում Հայաստանին՝ ԵՄ-ի ցուցաբերած աջակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել  մաքսանենգության դեմ պայքարի շրջանակում փոխգործակցությանը, կարևորվել են մտավոր սեփականության օբյեկտների նկատմամբ իրավախախտումների դեմ պայքարին ուղղված հիմնական ձեռքբերումները և հետագա քայլերը։
ԵՄ-ն ներկայացրել է գործող Ներմուծումների վերահսկման համակարգի ներդրման ընթացիկ վիճակը, ինչը ենթադրում է ԵՄ-ում  բեռնափոխադրումների նախնական տեղեկատվական համակարգի կիրառություն։  Ներկայացվել են նաև ԵՄ անդամ պետություններում համակարգի ներդրման փուլերն ու մեխանիզմները։
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև  «Համընդհանուր տարանցման ընթացակարգի և ապրանքների առևտրում ձևակերպումների մասին»  կոնվենցիայի շրջանակում ՀՀ՝ դիտորդի կարգավիճակ ստանալու համար դեռևս 2021 թվականի դիմումի ընթացքին: Կողմերը մեկ անգամ ևս արձանագրել են ԵՄ և Հայաստանի Հանրապետության միջև հաստատված  տնտեսական և առևտրային սերտ գործընկերային հարաբերությունները և վստահություն հայտնել, որ դրանք շարունակական բնույթ կկրեն:

The fourth session of the RA-EU Customs Subcommittee took place
The delegation headed by SRC Deputy Chairman Ashot Muradyan participated in the fourth session of the Customs Affairs Subcommittee under the Comprehensive and Extended Partnership Agreement signed between the Republic of Armenia and the European Union in a video conference format.
During the session, the processes related to the customs sector were discussed, as well as the provisions of bilateral interest regarding which the European Union can provide support. The parties presented the changes in their customs legislation over the past year and the possibilities of using EU technical tools in the direction of customs cooperation. The meeting highlighted the EU's support to Armenia over the years.
Reference was made to cooperation in the fight against smuggling. The main achievements and further steps aimed at combating offenses against intellectual property objects were highlighted.
The EU has presented the current state of implementation of the current Import Control System, which implies the use of an advanced information system for cargo transportation in the EU. The stages and mechanisms of the system's introduction in the EU member states were also presented.
During the session, reference was also made to RA's application process to obtain observer status within the framework of the Convention "On General Transit Procedure and Formulations in Trade of Goods" in 2021. The parties once again noted the close economic and commercial partnership relations established between the EU and the Republic of Armenia and expressed confidence that they will continue.