ԵՄ դեսպանը հյուրընկալվել է արդարադատության նախարարությունում
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսին: Հանդիպման սկզբում նախարարը կարևորել է Եվրոպական միության հետ համագործակցության նոր օրակարգի ձևավորմանն ուղղված քայլերն ու հայտնել իր պատրաստակամությունը գործադրելու բոլոր ջանքերն այդ քայլերի արդյունավետ իրականացման համար։ Գրիգոր Մինասյանն անդրադարձել է մարտի 4-ից 6-ը Բրյուսել կատարած այցին և վերջինիս շրջանակներում կայացած բարձրաստիճան հանդիպումներին, որոնց ընթացքում կարևորվել է նաև արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների շրջանակում ԵՄ կողմից տրամադրվող աջակցությունը տարբեր ձևաչափերով։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին, մասնավորապես՝ ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացված ծրագրերի արդյունքներին, «Աջակցություն արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին» Բյուջետային աջակցության ծրագրի երկրորդ փուլի իրականացման ընթացքին, ինչպես նաև ԵՄ տարբեր գործիքակազմերի շրջանակներում նոր մեկնարկող ծրագրերին։ Կողմերը քննարկել են նաև ԵՄ քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) հետ համագործակցության խորացմանը:
Կողմերը հնարավորություն են ունեցել մանրամասն քննարկելու «Էլեկտրոնային արդարադատության մշակման և իրականացման լուծումները» ԵՄ ծրագրի արդյունքները և համաձայնեցնելու հաջորդիվ իրագործվելիք քայլերը՝ ուղղված ծրագրի և ակնկալվող վերջնարդյունքների ամփոփմանը։
Վասիլիս Մարագոսը շնորհակալություն է հայտնել նախարարության հետ արդյունավետ համագործակցության համար։ Նա բարձր է գնահատել ներկայիս փոխգործակցության մակարդակը և վերահաստատել ԵՄ աջակցությունը արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին:

The EU ambassador was hosted by the Ministry of Justice
Minister of Justice Grigor Minasyan received the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Vasilis Maragos. At the beginning of the meeting, the minister emphasized the steps towards the formation of a new cooperation agenda with the European Union and expressed his readiness to make all efforts for the effective implementation of those steps. Grigor Minasyan referred to the visit to Brussels from March 4 to 6 and the high-level meetings held within the framework of the latter, during which the support provided by the EU in various formats within the framework of justice sector reforms was also highlighted.
During the meeting, issues of mutual interest were discussed, in particular, the results of EU-funded projects, the implementation of the second phase of the "Support to Justice Sector Reforms" Budget Support Program, as well as newly launched programs within the framework of various EU instruments. The parties also discussed the deepening of cooperation with the EU Criminal Justice Agency (Eurojust).
The parties had the opportunity to discuss in detail the results of the EU project "Solutions for the development and implementation of electronic justice" and to agree on the next steps to be implemented in order to summarize the project and the expected final results.
Vassilis Maragos thanked for effective cooperation with the Ministry. He praised the current level of cooperation and reaffirmed the EU's support for reforms in the justice sector.