Մարտի 28-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ԶՈւ ԳՇ ղեկավար կազմի ուղեկցությամբ այցելել է «Բաղրամյան» զորավարժարան, մասնակցել օպերատիվ հավաքների շրջանակում ռազմական տեխնիկայի ցուցադրությանը, հետևել մարտական հրաձգությանը:
Զորավարժությանը ներգրավված ստորաբաժանումները խաղարկել են պայմանական մարտական դիրքերի պահպանությունից պաշտպանության անցնելու մի շարք սցենարներ, կիրառել տարբեր զինատեսակներ՝ բնագիծն անխոցելի դարձնելու նպատակով:
Պաշտպանության նախարարը և ԶՈւ բարձրագույն սպայակազմը զորախաղին հետևել են նաև տարատեսակ ԱԹՍ-ների նկարահանումների միջոցով:
Սուրեն Պապիկյանը ծանոթացել է նաև ՀՀ ռազմարդյունաբերության նորագույն նմուշներին, ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Նախարարն ընդգծել է ռազմարդյունաբերողների հետ ամենօրյա աշխատանքի կարևորությունը՝ զինված ուժերը նորարար և արդյունավետ զինատեսակներով համալրելու համար:
Ավելի ուշ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն օպերատիվ հավաքների մասնակից սպայակազմի հետ քննարկել է այս շաբաթ իրականացված համալիր միջոցառումները, ամփոփել քառօրյա հավաքները և տվել համապատասխան հանձնարարականներ:
Այնուհետև նախարար Պապիկյանը զորավարժարանի մեկ այլ տեղամասում հետևել է ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտների պարապմունքներին: Բարձրաստիճան սպաները ներկայացրել են ակադեմիայի տեսական դասերի ու գործնական պարապմունքների նոր ձևաչափը, որը նպաստելու է անձնակազմի մարտական պատրաստության ամրապնդմանը, արհեստավարժության բարձրացմանը: Սուրեն Պապիկյանը հետևել է կուրսանտների հրաձգությանը, հանձնարարել է խրախուսել լավագույն արդյունք գրանցած զինծառայողներին:

Сурен Папикян ознакомился с новейшими образцами военной промышленности РА.
28 марта министр обороны РА Сурен Папикян в сопровождении руководства Вооруженных сил посетил военный полигон «Баграмян», принял участие в демонстрации военной техники в рамках оперативных сборов, а также наблюдал за боевыми стрельбами.
Подразделения, участвующие в учениях, отработали ряд сценариев перехода от защиты обычных боевых позиций к обороне с применением различного вооружения с целью сделать местность неуязвимой.
Министр обороны и высший штаб Вооруженных Сил также наблюдали за военными маневрами посредством съемок с различных БПЛА.
Сурен Папикян также ознакомился с новейшими образцами военной промышленности РА, обсудил с представителями компаний вопросы сотрудничества.
Министр подчеркнул важность повседневной работы с военными производителями по оснащению вооруженных сил инновационным и эффективным оружием.
Позже глава оборонного ведомства обсудил с офицерами, участвовавшими в оперативных совещаниях, реализованный на этой неделе комплекс мер, подвел итоги четырехдневных совещаний и дал соответствующие поручения.
Затем министр Папикян наблюдал за тренировкой курсантов Военной академии Министерства обороны имени Вазгена Саргсяна в другой части тренировочного лагеря. Высокопоставленные офицеры представили новый формат теоретических занятий и практических занятий академии, который будет способствовать усилению боевой подготовки личного состава, повышению профессионализма. Сурен Папикян наблюдал за стрельбой курсантов, поручил поощрить военнослужащих, зафиксировавших лучшие результаты.