Հայաստանի կողմից Գազային ուղարկած մարդասիրական օգնությունը Եգիպտոսում է
Հայաստանի Հանրապետության կողմից Գազայի բնակչությանն ուղղված ավելի քան 30 տոննա կշռող մարդասիրական օգնությունը տեղափոխող ինքնաթիռը մարտի 28-ին վայրէջք է կատարել Եգիպտոսի ալ-Արիշ քաղաքի ռազմական օդանավակայանում։ Այս մասին տեղեկացնում են Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպանությունից:
Եգիպտոսում ՀՀ դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը օդանավակայանում դիմավորել է ուղեբեռը և օդանավի անձնակազմի հետ միասին այն հանձնել Եգիպտոսի Կարմիր մահիկ ընկերությանը, որի համակարգմամբ մեկ-երկու օրվա ընթացքում մարդասիրական օգնությունը կփոխանցվի Գազայի տառապյալ բնակիչներին։
Օգնությունը ներառում է սնունդ, դեղորայք և բժշկական պարագաներ: Գազայի բնակչությանը մարդասիրական օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ ՀՀ կառավարության որոշման մասին հայտարարել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ մարտի 5-6-ը Եգիպտոս կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսիի հետ հանդիպման ժամանակ։

The humanitarian aid sent by Armenia to Gaza is in Egypt
The Armenian Embassy in Egypt reported that a plane carrying more than 30 tons of humanitarian aid from the Republic of Armenia to the Gaza population landed on March 28 at the military airport of al-Arish city in Egypt.
RA Ambassador to Egypt Hrachya Poladyan met the luggage at the airport, and the flight crew handed it over to the Egyptian Red Crescent Society, under the coordination of which humanitarian aid would be delivered to the suffering residents of Gaza within a day or two.
The aid includes food, medicine, and medical supplies. RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced the RA government's decision to provide humanitarian assistance to the Gaza population during his meeting with President Abdel Fattah al-Sisi during his official visit to Egypt on March 5-6.