Էկոնոմիկայի նախարարն հանդիպել է ԱՄՆ դեսպանին
Նախարար Գևորգ Պապոյանը մարտի 22-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Ալիսոն Քվինին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալներ Ռաֆայել Գևորգյանն ու Նարեկ Տերյանը։
Գևորգ Պապոյանը համառոտ ներկայացրել է տնտեսության ոլորտում կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականությունն ու առաջնահերթությունները՝ ընդգծելով տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի կարևորությունը և, հատկապես, ամրագրել այդ շրջանակներում համագործակցության խորացումը ԱՄՆ-ի հետ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև Առևտրի և ներդրումների հարցերով աշխատանքային խմբի (TIFA) մարտին կայացած հերթական նիստի արդյունավետ անցկացմանն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև 2024 թվականին «Ամերիկայի մրցունակության փոխանակում» (ACE) ծրագիրը Հայաստանում անցկացնելու կարևորության և հնարավորությունների շուրջ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-ամերիկյան համագործակցությանն առնչվող տարբեր հարցերի։

Министр экономики встретился с послом США
22 марта министр Геворг Папоян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла США в Армении Кристину Элисон Куинн. На встрече также присутствовали заместители министра Рафаэль Геворгян и Нарек Терян.
Геворг Папоян кратко представил политику и приоритеты, реализуемые правительством в сфере экономики, подчеркнув важность диверсификации экономики и, особенно, зафиксировав углубление сотрудничества с США в этих рамках.
Собеседники коснулись эффективного проведения состоявшегося в марте очередного заседания Рабочей группы по торговле и инвестициям (TIFA) между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки и реализации достигнутых договоренностей.
Стороны также обсудили важность и возможности проведения программы «Обмен опытом конкурентоспособности Америки» (ACE) в Армении в 2024 году.
В ходе встречи были также обсуждены различные вопросы, связанные с армяно-американским сотрудничеством.