Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի էթնիկ զտման հետևանքները
Մարտի 21-ին պաշտոնական այցով Մոնտեվիդեոյում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության ԱԳ նախարար Օմար Պագանինիի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը՝ պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկել տարբեր ոլորտներում երկկողմ օրակարգն էլ ավելի հարստացնելու ուղղությամբ։ Երկուստեք ընդգծվել է, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի այս պատմական այցը, ինչպես նաև երկու երկրների մայրաքաղաքաներում ռեզիդենտ դեսպանությունների բացումը փոխգործակցությունը խորացնելու ցանկության լավագույն վկայությունն են։
Արարատ Միրզոյանը և Օմար Պագանինին մեծապես կարևորել են ձևավորված քաղաքական երկխոսության մակարդակին համահունչ առևտրատնտեսական, գործարար կապերի զարգացումը, ինչպես նաև կրթական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում առկա նոր հնարավորությունների առավելագույնս օգտագործումը։ Երկուստեք ընդգծվել է Հայաստանի և Ուրուգվայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման մեխանիզմի արդյունավետությունը՝ հաստատելով հաջորդ խորհրդակցությունները Երևանում անցկացնելու մտադրությունը։
Երկու նախարարներն ընդգծել են նաև Ուրուգվայում մեծաթիվ հայ համայնքի յուրովի դերը հայ և ուրուգվայցի ժողովուրդների միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում։ Այս համատեքստում հիշատակվել է այն, որ Ուրուգվայը, նախորդ դարասկզբին ապաստան տալով Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայերին, 1965 թվականին առաջինը ճանաչեց ցեղասպանությունը, իսկ այսօր իր հասարակական քաղաքական կյունքում տեսնում է հայ գործիչների, մասնագետների նշանակալի ներդրումը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև բազմակողմ հարթակներում, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության հարցերի։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում տիրող անվտանգային իրավիճակին։ Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները, խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող բանակցությունները։ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ և միանշանակ ճանաչման կարևորությունը, որը պետք է հիմնված լինի 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա և ծառայի որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման քաղաքական հիմք։
Տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, վերջինիս միջոցով Հարավային Կովկասի և դրանից անդին ընձեռնվող տնտեսական հնարավորությունները։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ներկայիս՝ մարտահրավերներով լի, խարխլված աշխարհակարգի պայմաններում միջազգային իրավունքի հանրահայտ սկզբունքներին միջազգային հանրության կողմից հավատարմության կարևորությունը, ինչի բացակայությունն է, որ շարունակաբար հանգեցնում է նոր սրացումների։ ՀՀ ԱԳ նախարարն իր երախտագիտությունն է հայտնել Ուրուգվայի կողմից Հայաստանի համար առանցքային հարցերի շուրջ մինչ օրս արտահայված դիրքորոշումների համար։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է նաև Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայ բնակչության կարիքների հասցեագրման նպատակով ՀՀ կառավարության կողմից իրականացված քայլերը։

Арарат Мирзоян представил последствия этнической чистки в Азербайджане
21 марта в рамках официального визита в Восточную Республику Уругвай министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился в Монтевидео с министром иностранных дел Уругвая Омаром Паганини.
Собеседники отметили высокий уровень политического диалога между Арменией и Уругваем, выразив готовность предпринять шаги по дальнейшему обогащению двусторонней повестки в различных сферах. Обе стороны подчеркнули, что этот исторический визит министра иностранных дел РА, а также открытие  дипломатических предствительств в столицах обеих стран являются лучшим свидетельством стремления к углублению сотрудничества.
Арарат Мирзоян и Омар Паганини особо подчеркнули развитие торгово-экономических и деловых отношений в соответствии с уровнем политического диалога, а также максимальное использование новых возможностей в сфере образования и высоких технологий. Обе стороны признали эффективность механизма проведения политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами Армении и Уругвая, подтвердив намерение провести следующие консультации в Ереване.
Оба министра также отметили и особую роль многочисленной армянской общины Уругвая в укреплении дружественных отношений между армянским и уругвайским народами. В этом контексте было отмечено, что Уругвай, приютивший в начале прошлого века армян, переживших Геноцид армян, первым признал и осудил геноцид еще в 1965 году и сегодня ценит значительный вклад армянских деятелей и специалистов в своей общественной и политической жизни.
На встрече также обсуждались вопросы сотрудничества на многосторонних площадках, в рамках международных организаций.
Была рассмотрена и ситуация безопасности на Южном Кавказе. Арарат Мирзоян представил своему коллеге последние события в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, ведущиеся переговоры по мирному договору. Министр иностранных дел РА подчеркнул важность взаимного и однозначного признания суверенитета и территориальной целостности, которое должно основываться на Алма-Атинской декларации 1991 года и служить политической основой для демаркации между Арменией и Азербайджаном.
В контексте разблокирования региональных транспортных и экономических каналов министр Мирзоян представил программу правительства РА «Перекресток мира», экономические возможности, предоставляемые последней на Южном Кавказе и за его пределами.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность соблюдения международным сообществом общеизвестных принципов международного права в условиях нынешнего, полного вызовов, подорванного мирового порядка, отсутствие которого постоянно приводит к новой эскалации. Министр иностранных дел Республики Армения выразил благодарность за позицию Уругвая по значимым для Армении вопросам.
Арарат Мирзоян также представил шаги, предпринятые правительством РА для удовлетворения нужд армянского населения, принудительно перемещенного из Нагорного Карабаха в результате этнической чистки Азербайджана