Հայտնի են բարձրագույն կրթություն չունեցող ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման ժամկետները
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով հաստատվել է բարձրագույն կրթություն չունեցող ուսուցիչների 2024 թվականի կամավոր ատեստավորման ժամանակացույցը, համաձայն որի՝ դրանք տեղի կունենան մարտի 28-ին և 29-ին:
Հաշվի առնելով տվյալ ուսուցիչների լավագույն շահը և կարևորելով նրանց տարիների փորձառությունը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը նախաձեռնել է արտահերթ կամավոր ատեստավորում: Հարկ է ընդգծել՝ այս փուլը չհաղթահարելու դեպքում ուսուցիչները հնարավորություն չեն ունենալու իրականացնել մանկավարժական աշխատողի գործունեություն՝ մինչև չապահովեն ուսուցչին ներկայացվող պահանջները:
Հիշեցնենք, որ «Հանրակրթության մասին» օրենքով ուսուցիչների համար դեռևս 2010 թվականին սահմանվել է բարձրագույն կրթության պահանջ: Օրենսդրական նշված պահանջի կատարումն ապահովելու նպատակով բարձրագույն կրթություն չունեցող ուսուցիչներին տրվել էր որոշակի ժամանակահատված, որը մի քանի անգամ արդեն իսկ երկարաձգվել է: Շատ ուսուցիչներ այդ ընթացքում ստացել են բարձրագույն կրթություն՝ կարգավորելով վերոնշյալ խնդիրը և ապահովելով օրենքի պահանջը:
«Հանրակրթության մասին» օրենքի 38-րդ հոդվածի 5-րդ մասի պահանջի ապահովման համար սահմանված էր ժամկետ՝ 2023 թվականի օգոստոսի 20-ը: Ըստ այդմ՝ ուսումնական հաստատությունում աշխատող այն ուսուցիչները, որոնք չէին համապատասխանում «Հանրակրթության մասին» օրենքի 26-րդ հոդվածի 1-ին կետով սահմանված պահանջներին, նշված ժամկետից հետո չէին կարող շարունակել իրենց մասնագիտական գործունեությունը:
Նախորդ տարի ոչ բարձրագույն կրթությամբ մասնագետներին տրվեց հավելյալ հնարավորություն՝ կամավոր ատեստավորման մասնակցության արդյունքում համապատասխան շեմը հաղթահարելու դեպքում շարունակել մասնագիտական աշխատանքը։
Հավելենք, որ բարձրագույն կրթություն չունեցող ուսուցիչները կամավոր ատեստավորման հայտագրումը նախատեսված էր 2024 թվականի փետրվարի 12-ից մինչև փետրվարի 21-ը: Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը մշակում է աջակցության ծրագիր՝ բարձրագույն կրթություն չունեցող ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման նպատակով: Ըստ այդմ՝ ծրագրի շահառու հանդիսացող անձը, որի մասնագիտական գործունեությունը դադարեցվել է, կարող է կրթություն ստանալ ուսուցչի որակավորում շնորհող բարձրագույն ուսումնական հաստատություններից որևէ մեկում. պետությունը կապահովի ուսման վարձի փոխհատուցում

Известны условия добровольной аттестации учителей без высшего образования
Приказом министра образования и культуры РА на 2024 год утвержден график добровольной аттестации учителей без высшего образования, согласно которому она состоится 28 и 29 марта.
Учитывая интересы этих преподавателей и подчеркивая их многолетний опыт, Министерство образования, науки, культуры и спорта РА инициировало внеочередную добровольную аттестацию. Следует подчеркнуть, что если этот этап не преодолен, педагог не будет иметь возможности осуществлять деятельность педагогического работника до тех пор, пока не будет соответствовать требованиям, предъявляемым к учителю.
Напомним, в 2010 году согласно закону «Об общественном образовании» для учителей было установлено требование о высшем образовании. В целях обеспечения выполнения указанного требования закона учителям без высшего образования был предоставлен определенный срок, который уже несколько раз продлевался. За это время многие учителя получили высшее образование, что решило указанную проблему и обеспечило требование закона.
Для обеспечения требования части 5 статьи 38 Закона «Об общественном образовании» был установлен срок до 20 августа 2023 года. Соответственно, преподаватели, работающие в образовательном учреждении, не соответствующие требованиям, определенным пунктом 1 статьи 26 Закона «О народном образовании», не могли продолжать свою профессиональную деятельность по истечении указанного срока.
В прошлом году специалистам с невысшим образованием была предоставлена ​​дополнительная возможность продолжить профессиональную деятельность, если они преодолеют соответствующий порог в результате участия в добровольной аттестации.
Добавим, что подача заявки на добровольную аттестацию учителей без высшего образования была запланирована с 12 по 21 февраля 2024 года. В то же время сообщаем, что Министерство образования и культуры РА разрабатывает программу поддержки профессионального развития учителей без высшего образования. Соответственно, бенефициар программы, чья профессиональная деятельность прекращена, может получить образование в любом из высших учебных заведений, присваивающих квалификацию педагога; государство возместит стоимость обучения