Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության «Հայաստանի արդարադատության ոլորտի աջակցության» ծրագրի նորանշանակ տնօրեն Հասմիկ Հակոբյանին։
Նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ՄԶԳ հետ արդյունավետ համագործակցությունը նախարարության կողմից իրականացվող ծավալուն բարեփոխումների շրջանակներում և ծրագրով նախատեսված բոլոր ուղղություններով առավել սերտ համագործակցելու պատրաստակամություն հայտնել։
Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումները՝ մասնավորապես անդրադառնալով վեճերի լուծման այլընտրանքային մեխանիզմների ներդրմանը, արբիտրաժի ու հաշտարարության և էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտումոլորտում իրականացված աշխատանանքներին։ Այս համատեքստում ներկաները մտքեր են փոխանակել զարգացման գործընկերների ջանքերի համատեղման ու պարբերական հանդիպումներ անցկացնելու վերաբերյալ։
Ծրագրի տնօրեն Հասմիկ Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման հնարավորության համար, ինչպես նաև ներկայացրել ծրագրի շրջանակներում առաջիկա անելիքներն ու Արդարադատության նախարարության հետ իրականացման ենթակա գործողությունները, որոնք ուղղված կլինեն վեճերի լուծման այլընտրանքային մեխանիզմներին, գործարարների հասանելիության ապահվմանն ուղղված հարցերին, արդարադատության ոլորտի թվայնացման օրակարգին աջակցելուն։
Կողմերը քննարկել են նաև դատաիրավական բարեփոխումների ողջ ծավալով համագործակցության շրջանակի ընդլայնմանն ուղղված հարցերը։ Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են նախանշել առաջիկա տարվա ընթացքում իրականացման ենթակա գործողությունները և դրանց ժամանակացույցն ու երկուստեք պատրաստակամություն հայտնել արդյունավետ շարունակելու ծրագրի իրականացումն ու նպաստելու արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների շարունակականությանը։

Judicial reforms were discussed with the US representative
Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan received Hasmik Hakobyan, the newly appointed director of USAID's "Armenia Justice Sector Support" program.
The deputy minister highly appreciated the practical cooperation with USAID within the framework of extensive reforms carried out by the ministry and expressed his willingness to cooperate more closely in all directions provided by the program.
Karen Karapetyan presented the reforms in the judicial and legal spheres, explicitly referring to the implementation of alternative dispute resolution mechanisms and the work carried out in arbitration, conciliation, and e-justice. In this context, the attendees exchanged thoughts on combining the efforts of development partners and holding periodic meetings.
Project Director Hasmik Hakobyan thanked the audience for the opportunity to meet and presented the upcoming tasks within the project framework and the actions to be implemented with the Ministry of Justice. These will focus on alternative dispute resolution mechanisms and issues aimed at providing access to business people and supporting the digitalization agenda of the justice sector.
The parties also discussed issues aimed at expanding the scope of cooperation beyond the full scope of judicial reforms. At the end of the meeting, the parties agreed to outline the actions to be implemented in the coming year and their schedule, and both sides expressed willingness to effectively continue the project's implementation and contribute to the continuity of reforms in the justice sector.