Team-ի շարժական կապի բաժանորդների թիվը գերազանցել է 1 միլիոնը
Հավատարիմ մնալով իր որդեգրած բաց ու հաշվետու քաղաքականությանը՝ «Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ն (ապրանքանիշը՝ Team Telecom Armenia) ներկայացնում է բջջային և ամրակցված կապի 2023 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի տեխնիկատնտեսական և ֆինանսական ցուցանիշները։ Ընկերությունը հիմնական ուղղություններով արձանագրել է զգալի աճ։
Շարժական կապ
2023 թ.-ի 4-րդ եռամսյակում ընկերությունը շարժական կապից ստացել է 5.18 մլրդ դրամ եկամուտ։ 2022 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի համեմատ եկամուտների ծավալն աճել է 1%-ով, իսկ 2023 թ.-ի 3-րդ եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 3.4%-ով կամ 168.4 մլն դրամով։ Ինչ վերաբերվում է տարեկան ցուցանիշներին, ապա 2023 թ.-ին շարժական կապից ստացված եկամուտները 2022 թ.-ի համեմատ աճել են 1.6%-ով և կազմել 19.4 մլրդ դրամ։
Սմարթֆոնների և աքսեսուարների վաճառքից ստացված եկամուտները կազմել են 1.1 մլրդ դրամ։ 2022 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 19.9%-ով, իսկ 2023 թ.-ի 3-րդ եռամսյակի համեմատ աճը կազմել է 69.2%։
Շարժական կապի բաժանորդների թիվը 2023 թ.-ի 4-րդ եռամսյակում կազմել է 1,044,939։ 2022 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 9%-ով կամ 86,646 բաժանորդով, իսկ 2023 թ.-ի 3-րդ եռամսյակի համեմատ բաժանորդների թիվն աճել է 4.2%-ով կամ 42,376 բաժանորդով։
Մասնավորապես, զգալիորեն աճել է հեռախոսի միջոցով շարժական ինտերնետ օգտագործող բաժանորդների թիվը՝ 660,731։ 2022 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 11.5%-ով, իսկ 2023 թ.-ի 3-րդ եռամսյակի համեմատ աճը կազմել է 5.9%։
2023 թ.-ի տվյալների համաձայն ընկերությանը բաժին է ընկնում ՀՀ շարժական կապի շուկայի բաժանորդների 25.6%-ը։
Ամրակցված կապ
2023 թ.-ի 4-րդ եռամսյակում «Տելեկոմ Արմենիա»-ն ամրակցված կապից ստացել է 3.8 մլրդ դրամ եկամուտ։ 2022 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի համեմատ 2023թ․-ի 4-րդ եռամսյակի եկամուտների ծավալն աճել է 5%-ով, իսկ 2023 թ.-ին ամրակցված կապից ստացվել է 14.62 մլրդ դրամ եկամուտ։
Ամրակցված ինտերնետի բաժանորդների թիվը 2023 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի դրությամբ 94.8 հազար է, 2022 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 2%-ով։
2023 թ.-ի արդյունքում «Տելեկոմ Արմենիա»-ին բաժին է ընկնում ամրակցված ինտերնետի շուկայի բաժանորդների 32.1%-ը, նաև ամրակցված ինտերնետի ծառայություններից ստացված շուկայի եկամուտների 23.1%-ը։
«Ներկայացված ցուցանիշները վկայում են, որ ընկերությունը շարժվում է ճիշտ ուղղով և մեր ռազմավարական ծրագրերը, որոնք կենտրոնացած են Հայաստանի ողջ տարածքում բջջային և ֆիքսված ամենաժամանակակից ցանցերի կառուցման վրա, ապահովում են բաժանորդների թվի և եկամտի կայուն աճ։ Սրան զուգահեռ անցյալ տարի ընկերությունը իրականացրեց ևս մեկ հեռանկարային նախագիծ՝ դարձավ բաց բաժնետիրական։ Այժմ ընկերության բաժնետոմսերը ցուցակված են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում և գտնվում են ազատ շրջանառության մեջ։ Մեր բաժնետերերի, ինչպես նաև բաժանորդների հետ է՛լ ավելի բաց ու հաշվետու աշխատելաոճը մեզ համար առաջնահերթություն է»,- հավելում է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
2023 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի տեխնիկատնտեսական ցուցանիշներին ամբողջությամբ կարող եք ծանոթանալ այս հղումներով՝ շարժական, ամրակցված։

The number of mobile subscribers of Team exceeded 1 million
Adhering to its adopted open and accountable policy, "Telecom Armenia" JSC (trademark: Team Telecom Armenia) presents the technical, economic, and financial indicators of mobile and fixed communication for the 4th quarter of 2023. The company recorded significant growth in the principal directions.
Mobile connection
In the fourth quarter of 2023, the company received 5.18 billion drams of revenue from mobile communication. Compared to the fourth quarter of 2022, the volume of revenues increased by 1%, and compared to the third quarter of 2023, an increase of 3.4%, or 168.4 million drams, was recorded. As for the annual indicators, in 2023, the revenues from mobile communication increased by 1.6% compared to 2022 and amounted to 19.4 billion drams.
Revenues from the sale of smartphones and accessories amounted to 1.1 billion drams. Compared to the 4th quarter of 2022, an increase of 19.9% was recorded, and compared to the 3rd quarter of 2023, the increase was 69.2%.
The number of mobile subscribers in the 4th quarter of 2023 was 1,044,939. Compared to the 4th quarter of 2022, an increase of 9% or 86,646 subscribers, was recorded, and compared to the 3rd quarter of 2023, the number of subscribers increased by 4.2% or 42,376 subscribers.
In particular, the number of subscribers using mobile Internet via telephone has increased significantly: 660,731. Compared to the 4th quarter of 2022, an increase of 11.5% was recorded, and compared to the 3rd quarter of 2023, the increase was 5.9%.
According to data from 2023, the company has 25.6% of the subscribers in the RA mobile communication market.
Fixed connection
In the fourth quarter of 2023, Telecom Armenia received 3.8 billion drams in income from fixed connections. Compared to the fourth quarter of 2022, the revenue volume in the fourth quarter of 2023 increased by 5%, and in 2023, 14.62 billion drams of revenue were received from fixed connections.
The number of connected Internet subscribers as of the 4th quarter of 2023 is 94.8 thousand, an increase of 2% compared to the 4th quarter of 2022.
As a result of 2023, "Telecom Armenia" will have 32.1% of the subscribers of the fixed Internet market, as well as 23.1% of the market revenues received from fixed Internet services.
"The presented indicators prove that the company is moving in the right direction, and our strategic plans, which are focused on the construction of the most modern mobile and fixed networks throughout Armenia, ensure a steady increase in the number of subscribers and income. In parallel with this, last year, the company implemented another perspective project: it became an open joint-stock company. Now, the company's shares are listed on the Armenian Stock Exchange and are in free circulation. An even more open and accountable way of working with our shareholders, as well as subscribers, is a priority for us," adds Hayk Yesayan, General Director of Team Telecom Armenia.
These links, mobile and fixed, will fully familiarize you with the technical and economic indicators of the fourth quarter of 2023.