Ինչպե՞ս էլեկտրոնային դեղատոմսերով ձեռք բերել դեղ
Մարտի 1-ից 400-ից ավելի դեղ հնարավոր է ձեռք բերել միայն էլեկտրոնային դեղատոմսերով։ Կառավարության որոշմամբ էլեկտրոնային տարբերակով դուրս կգրվեն անվճար կամ արտոնյալ պայմաններով տրվող, ինչպես նաև համակարգային ազդեցությամբ հակավարակային (հակաբակտերային, հակասնկային, հակամիկոբակտերային, հակավիրուսային դեղերի, իմունային շիճուկների և իմունոգլոբուլինների, պատվաստանյութերի) և միզոպրոստոլ պարունակող դեղերի դեղատոմսերը։
Էլեկտրոնային դեղատոմսով դեղ գնելու համար քաղաքացին պետք է դիմի բժշկի, որը «Արմեդ» համակարգի միջոցով դուրս է գրում դեղատոմսը։ Ցանկացած դեղատուն պետք է միացված լինի «Արմեդ» համակարգին և հնարավորություն ունենա վաճառել բոլոր տեսակի դեղատոմսերով դուրս գրվող դեղերը:
Քաղաքացիները կարող են մոտենալ դեղատուն, ներկայացնել անձը հաստատող որևէ փաստաթուղթ` անձնագիր, նույնականացման քարտ կամ հանրային ծառայության համարանիշ (սոցքարտ):
Դեղատան աշխատակիցը, մուտք գործելով համակարգ, տեսնում է բժշկի կողմից դուրս գրված էլեկտրոնային դեղատոմսը, դեղի անվանումը, քանակը և բաց է թողնում համակարգից: Քաղաքացինմ կարող է նաև բուժման ամբողջ կուրսի համար անհրաժեշտ քանակը ձեռք բերել մասնակի:
Էլեկտրոնային դեղատոմսով դուրս գրվող դեղերը բացառապես ախտորոշումից, անհրաժեշտ հետազոտությունից հետո նշանակվող միջոցներ են։ Օրինակ, բրոնխիտի կամ տոնզիլիտի դեպքում հակաբիոտիկները նշանակվում են միայն հետազոտությունից հետո, երբ բժիշկը համոզվում է, որ տվյալ ախտորոշումը բակտերիալ է, այլ ոչ վիրուսային, և նշանակում է հակաբիոտիկ:
Անձը էլեկտրոնային դեղատոմսով նշանակված դեղորայքը կարող է միանվագ բացթողման դեղի դեղատոմսի դեպքում ձեռք բերել 30–օրյա ժամկետում, իսկ բազմակի բացթողման դեղի դեղատոմսի դեպքում՝ 180 օրվա ընթացքում։
Հաճախակի հանդիպող հարցերից է՝ արդյո՞ք դեղ նշանակելու համար պետք է անձն ամեն անգամ վճարի բժշկին։ Առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ էլեկտրոնային դեղատոմսը ներդնելուց հետո բուժման պրոցեսի մեջ ոչինչ չի փոխվում: Առողջության առաջնային պահպանման օղակում բժշկի խորհրդատվությունն անվճար է: Եթե բժիշկը նշանակում է հետազոտություններ և այց՝ ամիսը մեկ կամ վեց ամիսը մեկ, ապա դա պետք է ապահովվի: Իսկ եթե առկա է նեղ մասնագետի խորհրդատվության կարիք, ապա վերջինս կարող է դուրս գրել դեղատոմսը 6 ամիս ժամկետով կամ տալ խորհրդատվության թերթիկ, որում նշված դեղն էլեկտրոնային եղանակով ամեն ամիս դուրս է գրում տեղամասային թերապևտը:
Առցանց դեղատներից գնումները կիրականացվեն այնպես, ինչպես ներկայումս. նշվում են անձնական տվյալները, համակարգում ստուգվում է դեղատոմսի առկայությունը, դեղագետն ակտիվացնում է դեղատոմսը և դուրս գրում առաքվող դեղը:

Как получить лекарство по электронному рецепту?
С 1 марта более 400 лекарств можно будет приобрести только по электронным рецептам. Согласно решению правительства, рецепты на бесплатные или субсидированные лекарства, а также системные противоинфекционные средства (антибактериальные, противогрибковые, антимикобактериальные, противовирусные препараты, иммунные сыворотки и иммуноглобулины, вакцины) и препараты, содержащие мизопростол, будут выписываться в электронном виде.
Чтобы купить лекарство по электронному рецепту, гражданину необходимо обратиться к врачу, который выдает рецепт через систему «Армед». Любая аптека должна быть подключена к системе «Армед» и иметь возможность продавать все виды рецептурных препаратов.
Граждане могут прийти в аптеку, предъявив любой документ, удостоверяющий личность: паспорт, удостоверение личности или номер государственной службы (социальную карту).
Сотрудник аптеки, зайдя в систему, видит выписанный врачом электронный рецепт, наименование и количество препарата и исключает его из системы. Граждане также могут приобрести необходимое на весь курс лечения лекарство частично.
Лекарства, выписанные по электронному рецепту, назначаются только после диагностики и необходимого обследования. Например, при бронхите или тонзиллите антибиотики назначают только после обследования, когда врач уверен, что диагноз бактериальный, а не вирусный, и назначает антибиотик.
Выписанное по электронному рецепту лекарство человек может приобрести в течение 30 дней в случае однократного рецепта и в течение 180 дней в случае многократного рецепта.
Один из часто задаваемых вопросов – должен ли человек каждый раз платить врачу за назначение лекарства? В Минздраве сообщают, что после введения электронного рецепта в процессе лечения ничего не изменится. Консультация врача первичной медико-санитарной помощи бесплатна. Если врач назначает анализы и визит раз в месяц или раз в полгода, то это должно быть предусмотрено. А если есть необходимость в консультации узкого специалиста, то последний может выписать рецепт сроком на 6 месяцев или дать консультативный лист, в котором указанное лекарство каждый месяц в электронном виде выписывается участковым терапевтом.
Покупки в интернет-аптеках будут осуществляться в прежнем режиме. указываются персональные данные, проверяется наличие рецепта в системе, фармацевт активирует рецепт и выписывает доставленное лекарство.