Մարտի 9-ին սպասվում է G1 դասի մագնիսական փոթորիկ
ԱՄՆ օվկիանոսային և մթնոլորտային հետազոտությունների ազգային վարչության (NOAA) տիեզերական եղանակի կանխատեսման տվյալների համաձայն՝ մարտի 9-ին սպասվում է G1 դասի մագնիսական փոթորիկ, հայտնում է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։
Նշվում է, որ մագնիսական փոթորիկները բաժանվում են հինգ կատեգորիայի՝ G1՝ «թույլ», G2՝ «միջին», G3՝ «ուժեղ», G4՝ «շատ ուժեղ» և G5՝ «չափազանց ուժեղ»։
Ի՞նչ կարող է մեզ անել մագնիսական փոթորիկը
Որպես կանոն՝ դրա պատճառած խանգարումները բացասաբար են ազդում տարեցների և թույլ իմունային համակարգ ունեցող մարդկանց վրա: Նրանք, ովքեր զգայուն են այս երևույթի նկատմամբ, կարող են զգալ հոգնածություն, գլխացավեր, տհաճություն, արյան ճնշման տատանումներ և թույլ կենտրոնացում:
Ի՞նչ է մագնիսական փոթորիկը
Մագնիսական փոթորիկները Երկրի մագնիսական դաշտի մեծ և հանկարծակի խանգարումներ են, որոնք առաջանում են արևային քամու հետ նրա փոխազդեցությունից: Երբ Արեգակի ակտիվ շրջաններից մեկից ժայթքում է նկատվում միջմոլորակային տարածություն և արտանետվում է պլազմայի հոսք, որը ցրվում է 600-ից 900 կմ/վ արագությամբ։ Սովորաբար, այս հոսքը Երկիր հասնելու համար տևում է մոտ երկու օր: Լիցքավորված մասնիկներին հաջողվում է ներթափանցել բևեռային շրջաններ և առաջացնել բևեռափայլեր։
Ինչպե՞ս պաշտպանվել
Մագնիսական փոթորիկների ժամանակ բժիշկները խորհուրդ են տալիս պահպանել մրգերով ու բանջարեղենով սննդակարգ՝ առանց կենդանական ճարպերի։ Շատ ջուր խմելը նույնպես շատ է օգնում: Մի քանի ժամ անցկացրեք մաքուր օդում։

A G1 class magnetic storm is expected on March 9
According to US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) space weather forecast data, a G1 class magnetic storm is expected on March 9, reports the "Hydrometeorology and Monitoring Center," GNCO.
Magnetic storms are said to be divided into five categories: G1 "weak," G2 "moderate," G3 "strong," G4 "very strong," and G5 "extremely strong."
What can a magnetic storm do to us?
As a rule, the disorders it causes adversely affect the elderly and people with weakened immune systems. Those sensitive to this phenomenon may experience fatigue, headaches, malaise, fluctuations in blood pressure, and poor concentration.
What is a magnetic storm?
Magnetic storms are giant and sudden disturbances in the Earth's magnetic field caused by its interaction with the solar wind. When an eruption occurs from one of the Sun's active regions, interplanetary space is observed, and a stream of plasma is emitted, which disperses at a speed of 600 to 900 km/s. Usually, this stream takes about two days to reach Earth. Charged particles manage to penetrate polar regions and cause auroras.
How do you protect yourself?
During magnetic storms, doctors recommend maintaining a diet of fruits and vegetables without animal fats. Drinking lots of water also helps. Spend a few hours in the fresh air.