Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Եգիպտոսի պաշտոնակցի հետ
Մարտի 5-ին Կահիրեում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիի հետ: Հանդիպումը կայացել է ՀՀ վարչապետի՝ Եգիպտոս պաշտոնական այցի շրջանակներում:
Հայաստանի և Եգիպտոսի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել երկկողմ օրակարգի և քաղաքական երկխոսության ընդլայնման հեռանկարների շուրջ: Զրուցակիցները կարևորել են պարբերական բարձրաստիճան փոխայցելությունների դերը հայ-եգիպտական փոխգործակցության շրջանակի ընդլայնման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման գործում։
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ ՀՀ շարունակական ջանքերին՝ իր եգիպտացի գործընկերոջը ներկայացնելով Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումները: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ մոտեցումներն արդարացի են և լեգիտիմ՝ հիմնված հանրահայտ սկզբունքների՝ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավազորության հարգման անհրաժեշտության վրա: Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ հստակ արտահայտված շահագրգռվածությունը և փոխադարձության ու հավասարության սկզբունքներով գործընթացն առաջ տանելու քաղաքական կամքը։

Арарат Мирзоян встретился со своим египетским коллегой
5 марта в Каире министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Египта Самехом Шукри. Встреча состоялась в рамках официального визита премьер-министра РА в Египет.
Министры иностранных дел Армении и Египта обменялись идеями по двусторонней повестке дня и перспективам расширения политического диалога. Собеседники подчеркнули роль регулярных взаимных визитов на высоком уровне в расширении сферы армяно-египетского взаимодействия и дальнейшем развитии сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.
Обсуждались вопросы региональной безопасности.
Министр Мирзоян коснулся постоянных усилий РА в направлении установления долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе, представив своему египетскому коллеге последние дискуссии в процессе регулирования армяно-азербайджанских отношений. Арарат Мирзоян подчеркнул, что подходы РА к ключевым вопросам справедливы и легитимны, основаны на необходимости уважения известных принципов территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции. В контексте разблокирования региональных инфраструктур Арарат Мирзоян подчеркнул явно выраженную заинтересованность РА и политическую волю продвигать этот процесс на основе принципов взаимности и равенства.