Ռելոկանտ 90 հազար «այթիշնիկներից» այսօր 15-20 հազարն են մնացել. Մուսայելյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Երբ խոսում ենք բարձր տեխնոլոգիաներից, մի կարևոր խնդիր չենք լուծել՝ ընկալման խնդիրը». այսօր խորհրդարանում հայտարարեց «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը։
Նրա խոսքով՝ չկա հանրային ընկալում՝ ի՞նչ է բարձր տեխնոլոգիան, ի՞նչ է տալիս այս երկրին։ Մուսայելյանը ոլորտի պատասխանատուների մեղքն է համարում, որ չեն կարողացել միջին վիճակագրական քաղաքացուն և պետական չինովնիկին բացատրել, թե ինչ հավելյալ արժեք են ստեղծում բարձր տեխնոլոգիաները. «Անընդհատ պետք է ասվի, մանավանդ, որ մեր երկրում, բոլորս էլ գիտենք, որ բարձր աշխատավարձ ստացող մարդկանց մեղմ ասած չեն սիրում։ Ու երբ ասում ենք, որ արտոնություններ տան, ավելի մեծ հակազդեցություն է առաջացնում»։
Ըստ Մուսայելյանի՝ միայն չպետք է խոսենք այն մասին, թե ռելոկանտներն ինչու գնացին. «Այո, 150 հազար, որ եկել էին, մի 90 հազարն այթիշնիկներ էին։ Այսօր, երևի թե 15-20 հազար են մնացել»,- ասաց նա։

Из 90 тысяч живущих здесь «айтишников» сегодня осталось 15-20 тысяч. Мусаелян (ВИДЕО)
«Когда мы говорим о высоких технологиях, мы не решили важную проблему: проблему восприятия». Об этом сегодня в парламенте заявил исполнительный директор компании "Синопсис Армения" Овик Мусаелян.
По его словам, нет общественного мнения: что такое высокие технологии, что они дают этой стране? Мусаелян считает виной руководителей отрасли в том, что они не смогли объяснить рядовому гражданину и чиновнику, какую дополнительную ценность создают высокие технологии. « Об этом нужно говорить постоянно, тем более, что в нашей стране мы все знаем, что людей, получающих высокую зарплату, мягко говоря, не любят. И когда мы говорим, что им следует дать привилегии, это вызывает еще большее сопротивление ».
По мнению Мусаеляна, следует говорить не только о том, почему уехали релоканты. « Да, из 150 тысяч приехавших, 90 тысяч были айтишники. Сегодня осталось, наверное, тысяч 15-20 ", - сказал он.