Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողին կհանձնեն ադրբեջանական կողմին. ԱԱԾ
«Ս․թ․ փետրվարի 28-ին՝ ժամը 05։15-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի հատվածում ՀՀ ՊՆ զինծառայողների կողմից հայտնաբերվել էր  Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանը հատած ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայող Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովը:
Դեպքի կապակցությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ։ Քննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական սահմանը հատած Ադրբեջանական Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողը ՀՀ ԶՈւ դիրքերի մոտակայքում հայտնվել է ադրբեջանական դիրքում զինծառայողների միջև տեղի ունեցած միջադեպից հետո փախուստի դիմելու և մոլորվելու հետևանքով:
Որպես բարի կամքի դրսևորում և ի կատարումն Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության միջև բարձրագույն մակարդակում ձեռք բերված պայմանավորվածության, որ երկու կողմերի մոլորված և հակառակ կողմում հայտնված զինծառայողները սեղմ ժամկետներում պետք է վերադարձվեն, Հայաստանի Հանրապետությունը որոշում է կայացրել Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովին հանձնել ադրբեջանական կողմին»։

The serviceman of the Armed Forces of Azerbaijan will be handed over to the Azerbaijani side. NSS
The National Security Service issued a statement regarding the Azerbaijani serviceman who crossed the RA border, in which it said:
"On February 28, around 05:15, in the area of Tegh community of Syunik marz, servicemen of the RA Ministry of Defense found Ruslan Eldanis-Oghlu Penakhov, a serviceman of the Azerbaijani armed forces who had crossed the Armenia-Azerbaijan state border.
In connection with the incident, criminal proceedings were initiated in the RA Investigative Committee under the relevant articles of the RA Criminal Code. The investigation revealed that the serviceman of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, who crossed the state border of the Republic of Armenia, ended up near the positions of the Armed Forces of the Republic of Armenia as a result of fleeing and getting lost after the incident between the service members.
As a manifestation of goodwill and in fulfillment of the agreement reached between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan at the highest level, the servicemen of both sides who went astray and ended up on the opposite side should be returned in a short period, the Republic of Armenia has decided to hand over Ruslan Eldanis-Oghlu Penakhov to the Azerbaijani side."