Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողին կհանձնեն ադրբեջանական կողմին. ԱԱԾ
«Ս․թ․ փետրվարի 28-ին՝ ժամը 05։15-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի հատվածում ՀՀ ՊՆ զինծառայողների կողմից հայտնաբերվել էր  Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանը հատած ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայող Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովը:
Դեպքի կապակցությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ։ Քննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական սահմանը հատած Ադրբեջանական Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողը ՀՀ ԶՈւ դիրքերի մոտակայքում հայտնվել է ադրբեջանական դիրքում զինծառայողների միջև տեղի ունեցած միջադեպից հետո փախուստի դիմելու և մոլորվելու հետևանքով:
Որպես բարի կամքի դրսևորում և ի կատարումն Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության միջև բարձրագույն մակարդակում ձեռք բերված պայմանավորվածության, որ երկու կողմերի մոլորված և հակառակ կողմում հայտնված զինծառայողները սեղմ ժամկետներում պետք է վերադարձվեն, Հայաստանի Հանրապետությունը որոշում է կայացրել Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովին հանձնել ադրբեջանական կողմին»։

Военнослужащий Вооруженных Сил Азербайджана будет передан азербайджанской стороне. СНБ
Служба национальной безопасности распространила заявление относительно пересекшего границу РА азербайджанского военнослужащего, в котором говорится:
"28 февраля с.г. около 05:15 на территории общины Тех Сюникского марза военнослужащие Министерства обороны РА обнаружили Руслана Эльданиса-оглу Пенахова, военнослужащего азербайджанских вооруженных сил, пересекшего государственную границу Армения-Азербайджан.
В связи с инцидентом в Следственном комитете РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. В ходе расследования установлено, что военнослужащий Вооружённых Сил Азербайджанской Республики, пересекший Государственную границу Республики Армения, в результате бегства из части из-за инцидента между военнослужащими и заблудился вблизи позиций Вооружённых Сил Республики Армения.
В знак доброй воли и во исполнение соглашения, достигнутого между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой на высшем уровне, о том, что военнослужащие обеих сторон, заблудившиеся и оказавшиеся на противоположной стороне, должны быть в кратчайшие сроки возвращены, Республика Армения приняла решение передать Руслана Эльданиса-оглу Пенахова азербайджанской стороне».