Ադրբեջանցի զինծառայողը ձերբակալվել է դիվերսիայի փորձի համար. ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 15-րդ կետերով, 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 340-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 44-425-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 469-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայող Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովի կողմից 2024թ. փետրվարի 28-ին դիվերսիայի փորձ, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ինչպես նաև ազգային, կրոնով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով սպանության փորձ կատարելու, ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու և փոխադրելու, հրազենի և ռազմամթերքի մաքսանենգության և Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերի առթիվ:
Ռուսլան Փենախովը, քննիչի որոշմամբ, ձերբակալվել է: Հանգամանքները քննությամբ պարզվում են…
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգովդատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Азербайджанский солдат был арестован за попытку диверсии. СК
В главном управлении Следственного комитета РА по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности, в соответствии с пунктами 7 и 15 части 2 статьи 44-155 УК Республики Армении, ч. 1 ст. 335, 340 По ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 44-425 и ч. 1 ст. 469 возбуждено уголовное дело в отношении военнослужащего Вооруженных Сил Азербайджана Руслана Эльданиса-Оглу Пенахова, за попытку диверсии 28 февраля 2024 года, способом, опасным для жизни других людей,  покушение на убийство, а также покушение на убийство по мотивам национальной, религиозной ненависти, нетерпимости и вражды, незаконное ношение и транспортировка огнестрельного оружия и боеприпасов к нему, контрабанда огнестрельного оружия и боеприпасов, а также незаконное пересечение Государственной границы Республики Армения.
Руслан Пенахов арестован по решению следователя. Обстоятельства выясняются следствием...
Уведомление. Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана юридически обязательным приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА.