Կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել ԵՄ-Հայաստան ներդրումների համակարգման պլատֆորմի երկրորդ հանդիպումը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության Արևելյան հարևանության և ինստիտուտների հզորացման հարցերով տնօրեն Ադրիեն Կիրալիի համանախագահությամբ։
Պլատֆորմը միավորում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, Եվրոպական միությունը (ԵՄ) և միջազգային ֆինանսական հաստատությունները՝ նպաստելու Հայաստանում ներդրումներին՝ խթանելով կայուն զարգացումը և տնտեսական աճը՝ ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային պլանի և Հայաստանի համար դրա ուղենիշների համատեքստում:
Հանդիպմանը քննարկվել են ենթակառուցվածքային կարևոր ներդրումները՝ միտված Հայաստանի հաղորդակցային ուղիների, էներգետիկ դիվերսիֆիկացման և փախստականների համար բնակարանային ծրագրերի բարելավմանը։ Մասնակիցները ամփոփել են տարբեր ենթակառուցվածքային ծրագրերի առաջընթացը, ինչպիսիք են՝ Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանցը և Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածը՝ կապելով այն «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության հետ:
Կողմերը միասին բացահայտել են տեխնիկական և ֆինանսական խոչընդոտները, որոնք անհրաժեշտ է լուծել, այդ ծրագրերը ժամանակին և արդյունավետ իրականացնելու նպատակով: Հետագա գործողությունները և հաջորդ քայլերի կոնկրետ ժամանակացույցը նույնպես համաձայնեցվել են շահագրգիռ կողմերի միջև՝ ՏՆՊ ներդրումների արագ իրականացումն ապահովելու համար:
Հանդիպումն ամփոփվել է հարթակի համատեքստում շարունակական համագործակցության և Հայաստանում հետագա ներդրումային հնարավորությունների ուսումնասիրման հանձնառությամբ:

The second meeting of the EU-Armenia investment coordination platform took place
The second meeting of the EU-Armenia investment coordination platform was held in the government today, co-chaired by RA Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and Director of Eastern Neighborhood and Institutional Strengthening of the European Commission's General Directorate for Neighborhood and Enlargement Negotiations, Adrienn Kiraly.
The platform brings together the Government of the Republic of Armenia, the European Union (EU), and international financial institutions to promote investment in Armenia, promoting sustainable development and economic growth in the context of the EU Economic and Investment Plan and its benchmarks for Armenia.
Significant infrastructure investments aimed at improving Armenia's communication channels, energy diversification, and housing programs for refugees were discussed at the meeting. The participants summarized the progress of various infrastructure projects, such as the Caucasian power grid and the Sisian-Qajaran road section, linking them to the "Crossroads of Peace" initiative.
Together, the parties have identified technical and financial barriers that need to be addressed to implement these programs promptly and efficiently. Follow-up actions and a concrete timeline for the next steps have also been agreed upon among the stakeholders to ensure rapid implementation of EIP investments.
The meeting was concluded with a commitment to continue cooperation in the platform's context and explore further investment opportunities in Armenia.