Արտագնա աշխատանքի մեկնողները չեն հարկվի, եթե նրանց եկամուտները չգերազանցեն 12 մլն դրամը
Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում ՊԵԿ-ը ներկայացրել է հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նոր նախագծը։ Նշենք, որ այն վերաբերվում է արտագնա աշխատանքի մեկնողների համար կիրառվող հարկային քաղաքականությանը․
«Առաջարկվում է սահմանել, որ ՀՀ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ՀՀ-ից դուրս գտնվող աղբյուրներից աշխատանքային կամ աշխատանքների կատարման և (կամ) ծառայությունների մատուցման քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակում ստացվող եկամուտները չեն համարվում եկամտային հարկով հարկման օբյեկտ, եթե ռեզիդենտ ֆիզիկական անձի կողմից հաշվետու տարվա ընթացքում ՀՀ-ից դուրս ստացված նշված եկամուտները չեն գերազանցում 12 միլիոն դրամը»,- ասվում է նախագծի մեջ։
Նախագծով ընդգծվում է նաև, որ այս կարգավորումը չի վերաբերվում այն ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց, որոնք հիշյալ եկամուտները ստացել են հեռավար եղանակով՝ ՀՀ տարածքում աշխատանքների կատարման կամ ծառայությունների մատուցման դիմաց, ինչպես նաև այն ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց նկատմամբ, ովքեր համապատասխան եկամուտները ստացել են կառավարության սահմանած հարկման հատուկ ազատական համակարգեր ունեցող երկրներում։
Սույն օրենքն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից և կկիրառվի 2020-2023 թվականների հաշվետու տարիների համար։

Выезжающие за границу на заработки, не будут облагаться налогом, если их доход не превышает 12 миллионов драмов
КГД представила новый проект закона о внесении дополнений в Налоговый кодекс на едином сайте публикации проектов нормативных правовых актов. Следует отметить, что речь идет о налоговой политике, применяемой к тем, кто выезжает на работу за границу.
"Предлагается установить, что доходы, полученные физическими лицами-резидентами РА из источников за пределами РА в рамках гражданско-правовых договоров на выполнение работ /или услуг, не считаются облагаемыми подоходным налогом, если в течении года физическим лицом-резидентом за пределами РА полученные заявленные доходы не превышают 12 млн драмов", - говорится в проекте.
В проекте также подчеркивается, что данное положение не распространяется на тех физических лиц-резидентов, которые получили указанные доходы дистанционно в обмен на выполнение работ или услуг на территории Республики Армения, а также на тех физических лиц-резидентов, которые получили соответствующие доходы при специальном либеральном налогообложении, установленном правительством в странах с такими системами.
Данный закон вступит в силу на следующий день после его официального опубликования и будет применяться в течение отчетных 2020-2023 годов.