«Գիտելիքներն ու փորձը սկիզբն են նոր ձեռքբերումների»․ Ալեն Սիմոնյան
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի խորհրդարանական պրակտիկայի և ֆելլոուշիփի ծրագրի 2023 թվականի շրջանավարտներին:
«Վստահ եմ՝ այն գիտելիքներն ու փորձը, որ ձեռք եք բերել այս ամիսների ընթացքում Ազգային ժողովում՝ միայն սկիզբն են նոր ձեռքբերումների և հաջողությունների»,- նշել է Սիմոնյանը։
Խորհրդարանի նախագահը բարձր է գնահատել ծրագրի մասնակիցների ներգրավվածությունն ԱԺ աշխատանքներում և շնորհակալություն հայտնել Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտին ու ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությանն արդեն հինգերորդ անգամ ծրագիրն իրականացնելու և հայ երիտասարդներին օրենսդիր մարմնի աշխատանքներին մասնակցության հնարավորություն ընձեռելու համար:
Ծրագրի շրջանավարտներին շնորհավորել են նաև ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալլելոն, Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Քոեն Պուստյենսը, Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի հայաստանյան գրասենյակի խորհրդանական ծրագրերի ավագ ղեկավար Հովհաննես Հարությունյանը: Ծրագրի շրջանակում շուրջ տասն ամիս երիտասարդ մասնագետները հնարավորություն են ստացել փորձնակություն անցնել խորհրդարանում՝ մասնակցելով օրենսդիր մարմնի աշխատանքներին:
Փորձնակներն աջակցել են հանձնաժողովներին, պատգամավորներին ու ԱԺ աշխատակազմին՝ իրականացնելով վերլուծություններ, հետազոտություններ, մամուլի մշտադիտարկում, մամուլի հաղորդագրություններ, օգնել կառավարել սոցիալական հարթակները, ինչպես նաև մասնակցել հանձնաժողովների և ԱԺ լիագումար նիստերին: Նրանք մասնակցել են նաև համայնքային հանդիպումների կազմակերպչական աշխատանքներին:
Ծրագրի արդյունքում երիտասարդ մասնագետները բարելավել են իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները, շրջանավարտներից շատերն անցել են պետական կառավարման մարմիններում աշխատանքի: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կողմից և իրականացվում է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) ու Ազգային ժողովի համագործակցության արդյունքում:

"Knowledge and experience are the beginning of new achievements." Alain Simonyan
The Speaker of the National Assembly, Alen Simonyan, congratulated the 2023 graduates of the parliamentary practice and fellowship program of the National Democracy Institute.
"I am sure that the knowledge and experience you have gained during these months in the National Assembly are only the beginning of new achievements and successes," said Simonyan.
The Speaker of the Parliament highly appreciated the program participants' involvement in the National Assembly's work and thanked the National Democracy Institute and the US Agency for International Development for implementing the program for the fifth time and allowing Armenian youth to participate in the work of the legislative body.
USAID Armenia Mission Director John Allello congratulated the program graduates, National Democracy Institute Armenia Office Director Cohen Pustjens, National Democracy Institute Armenia Office Senior Head of Counseling Programs Hovhannes Harutyunyan. Within the framework of the project, young professionals have had the opportunity to gain experience in the parliament for about ten months by participating in the work of the legislative body.
The interns supported the committees, MPs, and NA staff by conducting analysis, research, press monitoring, and press releases, helping manage social platforms, and participating in committee and NA plenary sessions. They also participated in organizing community meetings.
As a result of the program, young professionals have improved their knowledge and skills, and many graduates have worked in public administration bodies. The US Agency for International Development (USAID) funds the project. It is implemented due to the cooperation of the National Democracy Institute (NDI) and the National Assembly.