«Պերլիտի հանքեր կան. ինչո՞ւ այդ ուղղությամբ չենք աշխատում». Սուքիասյանը՝ փոխնախարարին
ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը էկոնոմիկայի փոխնախարար Նարեկ Տերյանին հարց տալիս ասել է, թե Հայաստանում պերլիտի հանքեր կան, բայց ոլորտում ներդրումներ չեն արվում։ Փոխարենը ջերմամեկուսիչ նյութեր են ներկրվում, որոնք թանկ արժեն․
«Մեկ անգամ ներդրում եք անում պերլիտի արտադրության մեջ, տասնյակ տարիներ չեք ներմուծում, այն եկամուտ է բերում»,- հուշել է Սուքիասյանը։ Ըստ գործարարի՝ Հայաստան ներմուծվում է ջերմամեկուսիչ, բայց այստեղ պերլիտ կա, որը ջերմամեկուսիչների արտադրության մեջ են օգտագործվում. «Ինչո՞ւ այդ ուղղությամբ չենք աշխատում, տեսնենք՝ ով ինչ հնարավորություն ունի»։
Նարեկ Տերյանն էլ արձագանքել է, թե իրենք կոնկրետ ցուցակով կարող են գալ և ներկայացնել, թե այդ պրոյեկտի շուրջ ինչպես կարելի է աշխատել։

"There are perlite mines. Why don't we work in that direction?" Sukiasyan to the Deputy Minister
Khachatur Sukiasyan, deputy of the KP faction of the National Assembly, asked the Deputy Minister of Economy, Narek Teryan, and said there are perlite mines in Armenia. Still, there are no investments in the sector. Instead, heat-insulating materials, which are expensive, are imported.
"You invest once in perlite production; you don't import it for tens of years; it brings income," suggested Sukiasyan. According to the businessman, thermal insulation is imported to Armenia, but there is perlite here, which is used in producing thermal insulation. "Why don't we work in that direction? Let's see who has what opportunities."
Narek Teryan responded that they could develop a specific list and present how to work on that project.