Հունաստանում հիմնադրվում է Հայագիտության ուսումնասիրությունների կենտրոն
Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունում այսօր ստորագրվել է Հունաստանի Թրակիայի Դեմոկրիտուս համալսարանի և Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության միջև համագործակցության պայմանագիր, որով համալսարանում հիմնադրվում է Հունաստանում Հայոց լեզվի և մշակույթի ամբիոն՝ մեկնարկելով հայոց լեզվի և մշակույթի ուսումնասիրությունների և դասավանդման գործընթացը։
Պայմանագիրն ստորագրվել է Հունաստանի Թրակիայի Դեմոկրիտուս համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Ֆոտիոս Մարիսի և Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի կողմից։ Կենտրոնի հիմնումը տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։
Միջոցառմանը ներկա են եղել մի շարք պաշտոնատար անձիք, այդ թվում՝ Հունաստանի խորհրդարանի Հունաստան-Հայաստան բարեկամության խմբի փոխնախագահ, «Ազատության ուղի» խմբակցության ղեկավար տիկին Զոի Կոնստանտոպուլուն, Հունաստան-Հայաստան բարեկամության խմբի և ՍԻՐԻԶԱ կուսակցության անդամ տիկին Նինա Կասիմատին, ակադեմիական ոլորտի, ինչպես նաև հայ հոգևոր դասի, համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ և այլ հյուրեր։
Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն իր խոսքում նշել է, որ միջոցառումը պատմական նշանակություն ունի, քանի որ առաջին անգամն է Հունաստանում հիմնվում հայագիտության ուսումնասիրությունների կենտրոն, որը տեղի է ունենում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ և ՀՀ ԿԳՄՍ աջակցությամբ։
«Բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ համագործակցությունը նպատակ ունի երկկողմ շփումները վերածել գիտական ոլորտում երկարաժամկետ և հեռանկարային կապերի զարգացման և ընդլայնման, ինչը Հայաստան-Հունաստան հարաբերությունների ամրացման հիմք կհանդիսանա»,- նշել է դեսպանը:
Նրա խոսքով՝ հայագիտության կենտրոնի գաղափարը հասունացել է ժամանակի ընթացքում։ ՀՀ դեսպանն ընդգծել է այն փաստը, որ Դեմոկրիտուս համալսարանում հայագիտության կենտրոնի հիմնումը բոլորովին պատահական չէ, այն մի շարք քննարկումների արդյունքում ընդունված որոշում է՝ հիմնված այն կարևոր փաստի վրա, որ համալսարանն ունի բավարար ներուժ և մեծ հետաքրքրություն հայագիտությունը զարգացնելու հարցում։
Կարևոր է նաև տարածաշրջանում առկա կենսունակ հայ համայնքը և եկեղեցին, որոնք իրենց հնարավորությունների սահմաններում կաջակցեն կենտրոնի աշխատանքներին այսուհետ։ Դեսպան Մկրտչյանը հատկապես կարևորել է համալսարանի՝ ռազմավարական կարևոր տարածաշրջանում գտնվելու հանգամանքը, և որ այն ունի արևելագիտական ուսումնասիրությունների բավական զարգացած ավանդույթներ։
Պրոֆեսոր Ֆոտիոս Մարիսը, իր հերթին, նշել է, որ հայոց լեզուն և մշակույթը, ինչպես նաև հայոց պատմությունը համալսարանի հետաքրքրությունների շրջանակներում են, և այսօր ստորագրված պայմանագիրը պաշտոնապես մեծ հնարավորություններ է բացում հայագիտությանը նվիրված ուսումնասիրությունների համար: Նա համոզմունք է հայտնել, որ աշխատանքների արդյունավետությունը տեսանելի կլինի մոտ ապագայում և կայուն հիմք կհանդիսանա հայ և հույն բարեկամ ժողովուրդների ակադեմիական համագործակցության համար:

A Center for Armenian Studies was founded in Greece
A cooperation agreement was signed today at the Embassy of the Republic of Armenia in Greece between the Democritus University of Thrace and the Embassy of the Republic of Armenia, establishing a chair of Armenian language and culture in Greece at the university, starting the process of studying and teaching the Armenian language and culture.
The contract was signed by the rector of the Democritus University of Thrace, Greece, Professor Fotios Maris, and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Greece, Tigran Mkrtchyan. The center's establishment took place with the support of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia.
The event was attended by several officials, including the Vice-Chairman of the Greece-Armenia Friendship Group of the Greek Parliament, Mrs. Zoe Constantopoulou, head of the "Freedom Path" faction, Mrs. Nina Kasimati, a member of the Greece-Armenia Friendship Group and the SYRIZA Party, from the academic field, as well as Armenian representatives of the spiritual class, community structures, and other guests.
Tigran Mkrtchyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Greece said in his speech that the event is of historical significance, as it is the first time that a center for the study of armenology is being established in Greece, which takes place at the initiative of the RA Embassy and with the support of the RA KGSMS.
"Cooperation with higher education institutions aims to turn bilateral contacts into the development and expansion of long-term and perspective ties in the scientific field, which will be the basis for strengthening Armenia-Greece relations," the ambassador noted.
According to him, the idea of the Armenian Studies Center has matured over time. The RA Ambassador emphasized that the establishment of the Center for Armenology at Democritus University is not entirely accidental; it is a decision made as a result of a series of discussions based on the critical fact that the university has sufficient potential and great interest in developing armorology.
The vibrant Armenian community and the church in the region are also important, and they will support the center's work from now on. Ambassador Mkrtchyan especially emphasized that the university is located in a strategically important region and has well-developed traditions of oriental studies.
Professor Photios Maris, for his part, noted that Armenian language and culture, as well as Armenian history, are within the university's interests, and the agreement signed today officially opens excellent opportunities for studies dedicated to Armenian studies. He expressed his belief that the works' effectiveness will be visible soon and will be a stable basis for the academic cooperation of friendly Armenian and Greek peoples.