Թբիլիսիում նշվել է Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը
Փետրվարի 19-ին՝ Հովհաննես Թումանյանի 155-ամյակի կապակցությամբ, Թբիլիսիում նշվել է մեծ բանաստեղծի ծննդյան և ավանդական դարձած Գիրք նվիրելու օրը։ Այս մասին հայտնում են Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունից։
Տոնական միջոցառումները մեկնարկել են Թբիլիսիի հայ գրողների և հասարակական գործիչների Խոջիվանք պանթեոնում, որտեղ մատուցվել է հոգեհանգստյան կարգ։ Նույն օրը Թբիլիսիի Հովհաննես Թումանյանի տուն գիտական, մշակութային կենտրոնում տեղի են ունեցել «Թումանյանի թիֆլիսյան հետքերով» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը և բանաստեղծուհի Ռուզան Հովասափյանի «Հարություն» գրքի շնորհանդեսը, որին հաջորդել է միմյանց գիրք նվիրելու արարողությունը։

Hovhannes Tumanyan's birthday was celebrated in Tbilisi
The RA Embassy in Georgia reported that on February 19, Hovhannes Tumanyan's 155th birthday, Tbilisi celebrated the great poet's birthday and the traditional book dedication day.
The festive events started at the Khojivank pantheon of Armenian writers and public figures in Tbilisi, where a memorial service was held. On the same day, the opening of the exhibition titled "Tbilisi Footprints of Tumanyan" and the presentation of poetess Ruzan Hovasapyan's book "Resurrection" were held at the Hovhannes Tumanyan House Scientific and Cultural Center in Tbilisi, which was followed by the ceremony of donating books to each other.