«Ամերիաբանկը» կվաճառվի 303.6 մլն դոլարով
«Bank of Georgia Group»-ը հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ մանրամասներ է հայտնել «Ամերիաբանկը» գնելու գործարքի մասին։ Ըստ հաղորդագրության՝ «Վրաստանի բանկը» «Ամերիաբանկի» 100% բաժնետոմսերը կգնի 303.6 միլիոն ԱՄՆ դոլարով։
«Bank of Georgia Group»-ի խորհուրդը և ղեկավարությունը ուրախ են տեղեկացնել, որ ձեռք է բերվել պայմանական համաձայնություն «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի թողարկված ընդհանուր բաժնետիրական կապիտալի 100%-ը ձեռք բերելու վերաբերյալ: «Bank of Georgia Group»-ը կարծում է, որ կարելի է զգալի օգուտ քաղել՝ հայաստանյան առաջատար բանկի ձեռքբերման արդյունքում Հայաստանի ներսում հնարավորությունների և «Ամերիաբանկը» ավելի լայն խմբին («ընդլայնված խումբ») ինտեգրելիս փորձի և փորձագիտական գիտելիքների օգտագործումից: Ձեռքբերումը կախված է խմբի բաժնետերերի հաստատումից և կարգավորող մարմինների թույլտվություններից»,- ասվում է «Bank of Georgia Group»-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդվում է, որ «Ամերիաբանկի» բաժնետոմսերի 90% -ը ձեռք կբերվի գործարքի ավարտից հետո, ընդ որում, բաժնետոմսերի 10% -ը կպահպանվի Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից՝ համաձայն բաժնետերերի (Put and Call Option) համաձայնագրի:

«Америабанк» будет продан за 303,6 миллиона долларов
"Bank of Georgia Group" опубликовала сообщение, в котором раскрыла подробности сделки по покупке "Америабанка". Согласно сообщению, "Банк Грузии" купит 100% акций "Америабанка" за 303,6 миллиона долларов США.
Совет и руководство группы «Bank of Georgia Group» рады сообщить, что было достигнуто условное соглашение о приобретении 100% выпущенного общего акционерного капитала ЗАО «Америабанк». Bank of Georgia Group считает, что он может получить значительную выгоду от приобретения ведущего банка в Армении, используя возможности внутри Армении, а также опыт и знания в интеграции Америабанка в более широкую группу («Расширенная группа»). Приобретение подлежит одобрению акционеров группы и одобрению регулирующих органов", - говорится в заявлении группы Bank of Georgia.
Сообщается, что 90% акций Америабанка будут приобретены после завершения сделки, при этом 10% акций останутся у Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в соответствии с соглашением опциона акционеров (Put and Call Option).