Վախճանվել է Երվանդ Քոչարի որդին՝ ճարտարապետ Հայկազ Քոչարը
«Հայկազ Քոչարը 1971 թ. ավարտել է Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի ճարտարապետաշինարարական ֆակուլտետը: Նույն թվականից աշխատել է Տեխնիկական էսթետիկայի համամիութենական գիտահետազոտական ինստիտուտի Երևանի մասնաճյուղում։
Հայկազ Քոչարը հեղինակ է Արամ Խաչատրյանի, Խաչատուր Աբովյանի տուն-թանգարանների ինտերիերների, Գյումրիի դրամատիկական թատրոնի շենքի արտաքին ու ներքին ձևավորումների, Հայոց ցեղասպանության թագարան-ինստիտուտի մշտական ցուցադրության (1995 թ.), համահեղինակ է (նկարիչներ Կամո Նիգարյանի և Էդուարդ Սադոյանի հետ) Սարդարապատի հուշահամալիրում բացված Հայաստանի ազգագրության թանգարանի մշտական ցուցադրության (1978 թ.)։ Նրա նախագծերով կառուցվել են մի շարք առանձնատներ, բնակելի շենքեր, ձևավորվել հասարակական և արտադրական շենքեր: Նա հեղինակ է մշակութային-կենցաղային մի շարք նորատիպ ապրանքների նախագծերի, որոնց համար ստացել է բազմաթիվ շնորհակալագրեր ու հեղինակային վկայագրեր։
Երվանդ Քոչարի թանգարանի հիմնադրման պահից (1984 թ.) Հայկազ Քոչարի նախագծերով են իրականացվել թանգարանի ինտերիերի և ցուցադրությունների, լուսավորության, կահավորման ձևավորումները։ Երվանդ Քոչարի «Կիբեռնետիկայի մուսան», «Մելամաղձություն» և «Բիբլիական Դավիթ» մոնումենտալ քանդակների պատվանդանների ճարտարապետն է. վերջին երկուսը մեծացվել և բրոնզի են փոխադրվել նրա անմիջական հսկողությամբ։
Հայկազ Քոչարը Հայաստանի ճարտարապետների միության անդամ էր (1978թ.), Երևանի քաղաքապետարանի «Տարվա լավագույն ճարտարապետական կառույց» մրցույթի հաղթող  (1997)։
Նրա երկրային կյանքի ավարտով մի կարևոր գույն պակասեց մեր կյանքում. ճարտարապետը յուրովի էր սիրում Երևանն ու նրա մարդկանց…
Հյուրասեր էր, բարի, կամեցող, պատվախնդիր, իսկ նրա մարդկային հմայքն ու վիթխարի անհատականությունը շատ ուսանելի շերտեր ունեին ընկերների, ծանոթ-բարեկամների համար…

The son of Yervand Kochar, architect Haykaz Kochar, died
"Haykaz Kochar graduated from the Faculty of Architecture and Construction of Yerevan Polytechnic Institute in 1971. The same year, he worked at the Yerevan branch of the All-Union Research Institute of Technical Aesthetics.
Haykaz Kochar is the author of the interiors of the house-museums of Aram Khachatryan, Khachatur Abovyan, the exterior and interior designs of the Gyumri drama theater building, the permanent exhibition of the Armenian Genocide Crown Institute (1995), and the co-author (with artists Kamo Nigaryan and Eduard Sadoyan) of Armenia opened in the Sardarapat memorial complex—the permanent exhibition of the Museum of Ethnography (1978). Several private houses, residential buildings, and public and industrial buildings were built with his projects. He is the author of several innovative cultural-household product projects, for which he received many letters of thanks and author's certificates.
Since the foundation of the Yervand Kochar Museum (1984), Haykaz Kochar's projects have been used to design the museum's interior and exhibits, lighting, and furnishings. Yervand Kochar is the architect of the pedestals of the monumental sculptures "Muse of Cybernetics," "Melancholy," and "Biblical David." The last two were enlarged and transposed into bronze under his direct supervision.
Haykaz Kochar was a member of the Union of Architects of Armenia (1978), winner of the "Best Architectural Structure of the Year" competition of Yerevan Municipality (1997).
With the end of his earthly life, a significant color was lost in our lives. The architect loved Yerevan and its people in his way.
He was hospitable, kind, willing, and honorable, and his human charm and huge personality had many instructive layers for friends and acquaintances.