Անահիտ Մանասյանն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է պաշտպանի գործունեության ուղղությունները՝ ընդգծելով կանանց, երեխաների, ազգային փոքրամասնությունների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության, հավաքների ազատության իրավունքի, քաղաքացիական և սոցիալ-տնտեսական իրավունքների, զինված ուժերում, քրեական վարույթի շրջանակում անձանց իրավունքների պաշտպանության, ատելության խոսքի, անհանդուրժողականության մթնոլորտի, խտրականության դեմ պայքարի շրջանակներում և մի շարք այլ ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները։
Պաշտպանը ներկայացրել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր, հատուկ անդրադարձել է անձամբ իր և աշխատակազմի կողմից իրականացված փաստահավաք աշխատանքներին։ Փաստագրված տեղեկություններն ամփոփվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցում:
Հանդիպման շրջանակում, ի թիվս այլնի, անդրադարձ է կատարվել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստանի կողմից իրականացվող ծրագրերին, որոնք նպաստում են ժողովրդավարության և իրավական միջավայրի զարգացմանը։
Դեսպան Քրիստինա Քվինն էլ իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և արդյունավետ քննարկման համար՝ կարևորելով պաշտպանի հաստատության գործունեությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության պատշաճ համակարգի ամրապնդման հարցում։

Anahit Manasyan received the delegation led by the US ambassador
RA human rights defender Anahit Manasyan received the delegation led by Kristina Kvien, the extraordinary and plenipotentiary ambassador of the USA, to RA.
Welcoming the guests, Anahit Manasyan presented the directions for the defender's activities, emphasizing the protection of the rights of women, children, national minorities, persons with disabilities, the right to freedom of assembly, civil and socio-economic rights, protection of the rights of persons in the armed forces, criminal proceedings, hate speech, and intolerance. Environment, the works carried out in the framework of the fight against discrimination and in several other fields.
The defender also presented issues about protecting the rights of forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh; he expressly referred to the fact-finding activities he carried out personally and by the staff. The extraordinary report of the Human Rights Defender summarized the documented information.
Within the framework of the meeting, among other things, reference was made to the programs implemented by USAID/Armenia in human rights protection that contribute to the development of democracy and the legal environment.
Ambassador Kristina Kvien, in her turn, thanked for the reception and practical discussion, highlighting the activity of the defender's institution in strengthening the proper human rights protection system.