Օհանավանում հայտնաբերվել է միջնադարյան ժայռափոր դամբարան (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
ԿԳՄՍ նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» և «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ների մասնագետները հերթական շրջայցն են կատարել մի շարք հուշարձաններ:
Այցի ընթացքում տեղում քննարկվել և հստակեցվել են Աղձքի հայոց արքաների դամբարանի նորոգման, ամրակայման և տարածքի բարեկարգման գիտանախագծային փաստաթղթերի ձեռքբերման մրցույթի տեխնիկական բնութագիրը և պահանջները:
Հաջորդ կանգառը Օհանավանի տարածքում էր՝ Քասախի կիրճում, որտեղ բնակիչներից մեկը սեփական տարածքում հողային աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերել է միջնադարյան ժայռափոր դամբարան:
Մասնագետները շրջայց են կատարել նաև 10-15-րդ դարերի «Սերկևիլ» գյուղատեղիի, Սբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու, պարսպի և կիկլոպյան ամրոցի տարածքներում:

A medieval rock-hewn tomb was discovered in Ohanavan (PHOTOS)
Specialists of the History and Cultural Monuments Preservation Department of the Ministry of Culture, Historical and Cultural Reserves-Museums and Historic Environment Protection Service, and Historical and Cultural Heritage Scientific Research Center made a regular tour of several monuments.
During the visit, the technical characteristics and requirements of the tender for acquiring scientific project documents for the repair, stabilization, and improvement of the territory of the Tomb of the Armenian Kings of Aghdz were discussed and specified.
The next stop was in the Ohanavan area, Kasakhi Gorge, where a resident discovered a medieval rock-hewn tomb during earthworks on his property.
The specialists also toured the territories of the 10-15th century "Serkevil" village, St. Grigor Lusavorich Church, wall, and Cyclopean fortress.