«Պետք է փորձենք նվազեցնել արտահանման կախվածությունը քաղաքական գործողություններից»․ Քերոբյան
Փետրվարի 10-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը մասնակցել է ԱՄՆ ՄԶԳ «Տնտեսական հիմքեր՝ հանուն դիմակայուն Հայաստանի» ծրագրի աջակցությամբ մշակվող` ՀՀ 2025-2030թթ․ արտահանման ռազմավարության վերլուծական զեկույցի արդյունքների վերաբերյալ աշխատանքային քննարկմանը։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանը և Ռաֆայել Գևորգյանը։
Քննարկվել են արտահանման ռազմավարության մշակման առաջին փուլի արդյունքներով կազմված՝ ՀՀ արտահանման ռազմավարության տեսլականը և հիմնական ուղղությունները, արտահանման առաջնային ապրանքներն ու ուղղությունները և ապրանքների համապատասխանությունն առաջարկվող շուկաներին։
«Արտահանումը ցանկացած երկրի տնտեսության ողնաշարն է, որն ապահովում է երկրի մրցունակությունը, դիմադրողականությունը և զարգացումը։ Այս ռազմավարությամբ պետք է փորձենք նվազեցնել Հայաստանի արտահանման ռիսկերը, դիվերսիֆիկացման միջոցով նվազեցնենք արտահանման կախվածությունը քաղաքական գործողություններից՝ շեշտը դնելով այն շուկաների վրա, որոնք դեռևս բացահայտված չեն մեզ համար»,- նշել է Վահան Քերոբյանը։

«Мы должны попытаться снизить зависимость экспорта от политических действий». Керобян
Министр экономики Армении Ваан Керобян 10 февраля принял участие в рабочем совещании по результатам  аналитического доклада стратегии экспорта Армении на 2025-2030 гг. , разрабатываемом при содействии программы «Экономические основы во имя устойчивой Армении» Агентства США по международному развитию. Об этом сообщили в Минэкономики РА.
На встрече присутствовали также заместители министра Арман Ходжоян и Рафаэл Геворкян.
Обсуждались видение и основные направления экспортной стратегии РА, основные экспортные продукты и направления, а также соответствие продукции предлагаемым рынкам.
«Экспорт является основой экономики любой страны, которая обеспечивает конкурентоспособность, устойчивость и развитие страны. С помощью этой стратегии мы должны попытаться снизить риски экспорта Армении, снизить зависимость экспорта от политических действий за счет диверсификации, уделяя особое внимание рынкам, которые для нас еще не определены", - сказал Ваан Керобян