ԲՏԱ նախարարն ու ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են երկկողմ համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը փետրվարի 9-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին:
Նախարարը նախ շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին Հարավային Կովկասում խաղաղության օրակարգին միտված ջանքերի, ինչպես նաև երկկողմ հարաբերություններում զարգացման նոր մակարդակի հասնելուն ուղղված քայլերի համար: Իր խոսքում բարձր է գնահատել ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հետ համագործակցությունը՝ հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: Մխիթար Հայրապետյանը դեսպանին ներկայացրել է նախարարության գործունեության հիմնական ուղղությունները, ընդգծել, որ բարձր տեխնոլոգիաների, ռոբոտաշինության և արհեստական բանականության զարգացումը ՀՀ կառավարության համար առաջնահերթություն է:
ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը շնորհավորել է նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, ընդգծել, որ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունն արդեն իսկ արդյունավետ համագործակցության փորձ ունի ԲՏԱ նախարարության հետ, և հույս հայտնել, որ ձևավորված փոխգործակցությունը կլինի շարունակական:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել կիբեռանվտանգության, թվայնացման, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում երկու երկրների միջև առկա երկխոսության զարգացմանը:

Министр ВТП и посол США обсудили возможности углубления двустороннего сотрудничества
Министр высокотехнологичной промышленности РА Мхитар Айрапетян 9 февраля принял Чрезвычайного и Полномочного Посла США в РА Кристину Куинн.
Прежде всего, министр поблагодарил США за усилия по реализации мирной повестки на Южном Кавказе, а также за шаги, направленные на выход на новый уровень развития двусторонних отношений. В своем выступлении он высоко оценил сотрудничество с Агентством США по международному развитию (USAID), особенно в сфере высоких технологий. Мхитар Айрапетян представил послу основные направления деятельности министерства, подчеркнул, что развитие высоких технологий, робототехники и искусственного интеллекта является приоритетом для правительства РА.
Чрезвычайный и Полномочный Посол США в Армении Кристина Куинн поздравила с назначением на должность министра, подчеркнула, что посольство США в Армении уже имеет опыт эффективного сотрудничества с Министерством иностранных дел и торговли, и выразила надежду, что сложившееся сотрудничество будет непрерывным.
В ходе встречи обсуждалось развитие диалога между двумя странами в сфере кибербезопасности, цифровизации и высоких технологий.