«Հայկական պաշտպանության ակտ» օրինագիծը ներկայացվել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ
Փետրվարի 8-ին դեմոկրատ կոնգրեսականներ Ֆրենկ Փալոն կրտսերն ու Գեյբ Ամոն հանրապետական կոնգրեսականներ Մայք Լոլերի և Գաս Բիլիրաքիսի հետ միասին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ ներկայացրեցին «Հայաստանի պաշտպանության ակտ» օրինագիծը, որով առաջարկվում է կասեցնլ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ Աջակցության ակտի 907 բանաձևի չեղարկման լիազորությունը: Դրա մասին են տեղեկացնում ամերիկահայ կառույցները: Այս մասին գրում է «Ամերիկայի ձայնը»:
907 բանաձևը հայտարարում է, որ ՄԻացյալ Նահանգները ֆինանսական միջոցներ «չի կարող տրամադրել Ադրբեջանի կառավարությանը, մինչ նախագահը չսահմանի և այդպիսով չզեկուցի Կոնգրեսին, որ Ադրբեջանի կառավարությունն ակնհայտ քայլեր է ձեռնարկում՝ դադարեցնելու բոլոր տեսաի շրջափակումները և ուժի այլ հարձակողական գործադրումները Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ»: Սեպտեմբերի 11-ից հետո վարչակազմը ստացավ այս բանաձևը ժամանաավորապես կասեցնելու հնարավորություն` Ադրբեջանին 907 բանաձևի դրույթների կիրառումից ազատելու համար:
Այս օրենսդրաան ակտը ներկայացվեց այն ժամանակ, երբ Սենատը քվեարկությամբ ընդունեց S.3000-ը օրինագիծը, որը հայտնի է նաև որպես «Հայկական պաշտպանության ակտ», որն առաջնորդեցին դեմոկրատ սենատոր Գերի Փիթերսը և հանրապետական սենատոր Մարկո Ռուբիոն:

The "Armenian Defense Act" bill was submitted to the US House of Representatives
On February 8th, Democratic Congressmen Frank Pallone Jr. and Gabe Ammon, along with Republican Congressmen Mike Lawler and Gus Bilirakis, introduced the Defense of Armenia Act in the US House of Representatives, which proposes to suspend the repeal authority of Resolution 907 of the Freedom Support Act. American Armenian structures inform about it. "Voice of America" writes about this.
Resolution 907 states that the United States "may not provide funds to the Government of Azerbaijan until the President determines and so reports to Congress that the Government of Azerbaijan is taking clear steps to end all video blockades and other offensive uses of force against Armenia and Nagorno-Karabakh." After 9/11, the administration temporarily suspended this resolution to exempt Azerbaijan from the provisions of Resolution 907.
The legislation was introduced when the Senate voted to pass S.3000, also known as the Armenian Defense Act, led by Democrat Senator Gary Peters and Republican Senator Marco Rubio.