«Հայկական պաշտպանության ակտ» օրինագիծը ներկայացվել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ
Փետրվարի 8-ին դեմոկրատ կոնգրեսականներ Ֆրենկ Փալոն կրտսերն ու Գեյբ Ամոն հանրապետական կոնգրեսականներ Մայք Լոլերի և Գաս Բիլիրաքիսի հետ միասին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ ներկայացրեցին «Հայաստանի պաշտպանության ակտ» օրինագիծը, որով առաջարկվում է կասեցնլ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ Աջակցության ակտի 907 բանաձևի չեղարկման լիազորությունը: Դրա մասին են տեղեկացնում ամերիկահայ կառույցները: Այս մասին գրում է «Ամերիկայի ձայնը»:
907 բանաձևը հայտարարում է, որ ՄԻացյալ Նահանգները ֆինանսական միջոցներ «չի կարող տրամադրել Ադրբեջանի կառավարությանը, մինչ նախագահը չսահմանի և այդպիսով չզեկուցի Կոնգրեսին, որ Ադրբեջանի կառավարությունն ակնհայտ քայլեր է ձեռնարկում՝ դադարեցնելու բոլոր տեսաի շրջափակումները և ուժի այլ հարձակողական գործադրումները Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ»: Սեպտեմբերի 11-ից հետո վարչակազմը ստացավ այս բանաձևը ժամանաավորապես կասեցնելու հնարավորություն` Ադրբեջանին 907 բանաձևի դրույթների կիրառումից ազատելու համար:
Այս օրենսդրաան ակտը ներկայացվեց այն ժամանակ, երբ Սենատը քվեարկությամբ ընդունեց S.3000-ը օրինագիծը, որը հայտնի է նաև որպես «Հայկական պաշտպանության ակտ», որն առաջնորդեցին դեմոկրատ սենատոր Գերի Փիթերսը և հանրապետական սենատոր Մարկո Ռուբիոն:

Законопроект «Акт об обороне Армении» внесен в Палату представителей США
Конгрессмены-демократы Фрэнк Паллоне-младший и Гейб Амон, а также республиканцы Майк Лолер и Гас Билиракис 8 февраля представили в Палате представителей США законопроект «Акт об обороне Армении», который предлагает приостановить признание недействительным резолюции 907. Как сообщает «Голос Америки», об этом передают американо-армянские структуры.
В резолюции 907 говорится, что Соединенные Штаты «не могут предоставлять средства правительству Азербайджана до тех пор, пока президент не определит и не сообщит Конгрессу, что правительство Азербайджана предпринимает четкие шаги, чтобы положить конец всем видам блокады и другим наступательным применениям силы против Армении и Нагорного Карабаха».
Этот законопроект был представлен, когда Сенат проголосовал за принятие законопроекта S.3000, также известного как Акт об обороне Армении, под руководством сенатора-демократа Гэри Питерса и сенатора-республиканца Марко Рубио