Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն անդրադարձել է Հռոմի ստատուտն ուժի մեջ մտնելուն և դրա շրջանակներում ադրբեջանցի ռազմական հանցագործների դեմ իրավական գործընթաց սկսելուն․
«7 օր է՝ Հռոմի ստատուտն ուժի մեջ է մտել, բայց 7 օր չէ, որ աշխատում ենք, այլ 2-3 ամիս մեր արդարադատության նախարարության մասնագետները, միջազգային իրավական հարցերով գրասենյակի աշխատողների հետ, պատրաստել են օրենսդրական փաթեթ, որի հիմքում ընկած է համապատասխանեցումը միջազգային ստանդարտներին և քրեական օրենսգրքի, քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջներին, որ մեզ բերելու է միջազգային քրեական արդարադատության ճիշտ դաշտ»,- ասել է նա։ Ըստ Մինասյանի՝ այս միջազգային պայմանագիրը հնարավորություն է տալիս ռազմական հանցագործությունների բացահայտմանն ուղղված միջազգային գործիքակազմ ներառել օրենսդրության ու փորձի մեջ։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի հարցին, թե անձամբ Իլհամ Ալիևի դեմ հայց ներկայացվելու՞ է, նախարարը հայտնել է․ «Հենց նման միջազգային պայմանագրերի վավերացումը և ներգործումը պետական համակարգ ստիպում է թե՛ մեր, թե՛ հետագա կառավարություններին՝ գործել հենց միջազգային սկզբունքներին համապատասխան»,- մանրամասնել է նախարարը։
Ըստ նրա՝ եթե հայտնաբերվի, ամրագրվի մեղքի առկայությունը, կոնվենցիայի շրջանակներում կլինի նաև պատասխանատվություն։

Will the Rome Statute be applied against Aliyev? The minister elaborated
Minister of Justice Grigor Minasyan referred to the entry into force of the Rome Statute and the initiation of legal proceedings against Azerbaijani war criminals within its framework.
"It has been 7 days since the Rome Statute entered into force, but we have not been working for 7 days, but for 2-3 months, the specialists of our Ministry of Justice, together with the employees of the International Legal Affairs Office, have prepared a legislative package, the basis of which is compliance with international standards. And to the requirements of the Criminal Code, the Code of Criminal Procedure, which will bring us to the right field of international criminal justice," he said. According to Minasyan, this international agreement provides an opportunity to include international tools for detecting war crimes in legislation and experience.
To the question of Artur Khachatryan, deputy of the "Hayastan" faction, whether a lawsuit will be filed against Ilham Aliyev personally, the minister said: "It is the ratification and implementation of such international agreements into the state system that forces both our and future governments to act by international principles," explained the minister.
According to him, if guilt is found, there will be responsibility within the framework of the convention.