Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ընդունել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ)/Հայաստանի առաքելության Արդարադատության ոլորտի աջակցության ծրագրի տնօրենի պաշտոնակատար Քլեր Բեմբրիքի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Անահիտ Մանասյանը բարձր է գնահատել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստանի կողմից իրականացվող ծրագրերը, որոնք նպաստում են ժողովրդավարության և իրավական միջավայրի զարգացմանը։
Պաշտպանը հատուկ ընդգծել է Սահմանադրական դատարան դիմումներ և հատուկ դիրքորոշումներ (amicus curiae briefs) ներկայացնելու հետ կապված հաստատության աշխատակիցների հմտությունների կատարելագործման կարևորությունը։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել 2023 թվականի նոյեմբերին տեղի ունեցած ԱՄՆ ՄԶԳ` Հայաստանի Արդարադատության ոլորտի աջակցության ծրագրի կողմից իրականացվող «Սահմանադրական արդարադատության հարթակի» շրջանակներում կազմակերպված աշխատաժողովին, որի նպատակն էր զարգացնել Պաշտպանի և Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի կարողությունները, ինչպես նաև հետագա համագործակցության խթանման նպատակով ստեղծել արդյունավետ քննարկումների հարթակ:
Անահիտ Մանասյանը հյուրերին ներկայացրել է նաև Պաշտպանի գործունեության ուղղությունները՝ ընդգծելով կանանց, երեխաների, ազգային փոքրամասնությունների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության, հավաքների ազատության իրավունքի, քաղաքացիական և սոցիալ֊տնտեսական իրավունքների, զինված ուժերում, քրեական վարույթի շրջանակում անձանց իրավունքների պաշտպանության, ատելության խոսքի, անհանդուրժողականության մթնոլորտի, խտրականության դեմ պայքարի շրջանակներում և մի շարք այլ ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները։
Քլեր Բեմբրիքն էլ, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ կարևորելով Պաշտպանի հաստատության գործունեությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության պատշաճ համակարգի ամրապնդման հարցում։ Հանդիպման ավարտին կողմերը մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը շարունակելու և առավել զարգացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:

The programs implemented by USAID Armenia were highly appreciated.
Human rights defender Anahit Manasyan received the delegation led by Clare Bambrick, Acting Director of the Justice Sector Support Program of the US Agency for International Development (USAID)/Armenia Mission.
Welcoming the guests, Anahit Manasyan highly appreciated the programs implemented by USAID/Armenia in the field of human rights protection, which contribute to the development of democracy and the legal environment.
The Defender especially emphasized the importance of improving the skills of the institution's employees in submitting applications and particular positions (amicus curiae briefs) to the Constitutional Court. In this context, a reference was made to the workshop organized by USAID, Armenia's Justice Sector Support Program, within the framework of the "Constitutional Justice Platform," held in November 2023.
Anahit Manasyan also presented the activities of the Defender to the guests, emphasizing the protection of the rights of women, children, national minorities, persons with disabilities, the right to freedom of assembly, civil and socio-economic rights, the safety of the rights of persons in the armed forces, criminal proceedings, hate speech, and the atmosphere of intolerance, , the works carried out in the framework of the fight against discrimination and in several other areas.
In her turn, Clare Bambrick thanked the reception, highlighting the activities of the Ombudsman's institution in strengthening the proper human rights protection system. At the end of the meeting, the parties expressed their willingness to continue and further develop cooperation in human rights protection.