Արմեն Չարչյանը դատապարտվեց պայմանական ազատազրկման
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության նախկին պատգամավոր, «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Չարչյանը դատապարտվեց 3 տարի 7 ամիս պայմանական ազատազրկման։ Սակայն նրա նկատմամբ պատժամիջոցը պայմանականորեն չի կիրառվի և սահմանվել է փորձաշրջան։
Հիշեցնենք, որ Չարչյանը մեղադրվում է 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ընտրողների վրա ճնշում գործադրելու համար։ Նա որոշ ժամանակ կալանքի տակ էր, իսկ ավելի ուշ գրավի դիմաց ազատ արձակվեց։
Դատախազը միջնորդել էր սահմանել պատիժ՝ 5 տարվա ազատազրկման տեսքով։
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում տեղեկացրել է, որ իրենք բողոքարկելու են դատավճիռը. «Յուրաքանչյուր արդյունք, որ կհանգեցնի պարոն Չարչյանի՝ ՔԿՀ-ում չգտնվելուն, ևս մեկ անգամ չհայտնվելուն, բնականաբար լավ է։ Բայց դատավճռի մասով ընդհանուր առմամբ ունենք անհամաձայնություն՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պարոն Չարչյանն անմեղ է, և տվյալ պարագայում պետք է կայացվեր արդարացման ակտ։ Բնականաբար, դատական ակտը բողոքարկելու ենք, և փորձելու ենք արդարադատությունն արդարացման տեսանկյունից վերականգնել վերադասության կարգով»։

Армен Чарчян приговорен к условному сроку заключения
Армен Чарчян, бывший депутат фракции "Айастан" НС, директор медицинского центра "Измирлян", приговорен к 3 годам и 7 месяцам условно. Однако приговор к нему условно применяться не будет, а будет установлен испытательный срок.
Напомним, Чарчяна обвиняют в оказании давления на избирателей во время парламентских выборов 2021 года. Некоторое время он находился под стражей, а затем был освобожден под залог.
Прокурор запросил наказание в виде 5 лет лишения свободы.
На брифинге с журналистами адвокат Эрик Алексанян сообщил, что приговор будет обжалован. «Любой результат, который приведет к тому, что г-н Чарчян не окажется в тюрьме, не окажется там еще раз, естественно, хорош. Но мы в целом не согласны с приговором, учитывая тот факт, что г-н Чарчян невиновен, и в данном случае должен был быть составлен оправдательный акт. Естественно, мы будем обжаловать акт суда и попытаемся восстановить справедливость.