Team-ի համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը վերընտրվեց ԱՏՁՄ նախագահի պաշտոնում
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության 23-րդ տարեկան համաժողովին Միության նախագահի պաշտոնում վերընտրվեց Team-ի համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը։
Տեղեկատվական, թվային և տեխնոլոգիական ոլորտները համախմբող համայնքը ընդունեց Միության առաջիկա երեք տարվա ռազմավարությունը, քննարկեց առաջադրած մի շարք առանցքային հարցերը և հստակեցրեց ոլորտում առկա առաջնահերթությունները։
Խոսելով առաջիկա ծրագրերի մասին՝ Ալեքսանդր Եսայանը նշեց, որ ինչպես 2019-ին, ԱՏՁՄ-ն ևս մեկ անգամ ստացել է Հայաստանում Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը՝ WCIT-ն հյուրընկալելու բացառիկ իրավունքը, որը կլինի Digitec Expo-ին զուգահեռ․ «ԱՏՁՄ թիմը ոգևորված է իրականացնել դրական փոփոխություններ, իսկ համայնքն է՛լ ավելի ակտիվ է Միության սահմանած նպատակներին հասնելու համար։ Մեզ համար շատ կարևոր է, որ ԱՏՁՄ-ի համայնքը մեծանում է․ այս տարի մեզ է միացել 32 նոր անդամ և Միությունում ընդգրկված է արդեն 132 ընկերություն: Գրեթե 30 տոկոս նշանակալի աճը վկայում է համայնքի ուժի և կենսունակության մասին: Այսօր որոշելու ենք, թե առաջիկա տարիներին ինչ ուղղությամբ է շարժվելու Միությունը և որոնք են լինելու մեր առաջնահերությունները, որպեսզի զարգացնենք մեր տեխնոլոգիական համայնքը, արդյունքում՝ մեր երկիրը»,- ասաց Ալեքսանդր Եսայանը:
Համաժողովին Միության խորհրդի (վարչության) որոշմամբ Սարգիս Կարապետյանը նշանակվեց ԱՏՁՄ տնօրեն։ Նա ներկայացրեց նախորդ տարվա արդյունքները՝ ԱՏՁՄ ռազմավարական և գործառնական զեկույցը, և տեղեկացրեց, որ ԱՏՁՄ թիմն ակտիվ աշխատում է բոլոր շահագրգիռ կողմերի, միությունների, կառավարության հետ՝ ԲՏԱ ոլորտը կարգավորող նոր օրենքի նախագծի շուրջ:
Համաժողովին ներկա էին Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը և էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Հաջորդած քվեարկության ձայների մեծամասնությամբ ԱՏՁՄ խորհրդի (վարչության) անդամ ընտրվեցին Արտավազդ Մինասյանը (Krisp), Արմեն Քոչարյանը (VOLO), Իրինա Դումանյանը (Siemens Industry), Գևորգ Սաֆարյանը (LimeTech), Արման Աթոյանը (iX-Tech), Խաչատուր Նազարյանը (VMWare), Սոնա Մամյանը (Mamble), Արսեն Բաղդասարյանը (DataArt.AM)-ը, Մանուկ Հերգնյանը (Granatus Ventures), Գոռ Վարդանյանը (FimeTech)։ Խորհրդի (վարչության) վերստուգող ընտրվեցին Դավիթ Գրիգորյանը (Devsoft.AM), Աշոտ Ալիխանյանը (Anania Shirakatsy Lyceum) և Արտակ Չոպուրյանը (Instigate Mobile I Zealous)։

Alexander Yesayan, the co-founder of Team, was re-elected to the position of the President of the Association of Youth and Sports
At the 23rd annual conference of the Union of Advanced Technologies Enterprises, Alexander Yesayan, co-founder of Team, was re-elected as the President of the Union.
The community, bringing together the information, digital, and technological sectors, adopted the strategy of the Union for the next three years, discussed several key issues, and clarified the existing priorities in the industry.
Speaking about the upcoming programs, Alexander Yesayan mentioned that, as of 2019, ITSM has once again received the exclusive right to host the World Congress of Information Technologies in Armenia, WCIT, which will be in parallel with Digitec Expo. "The Union team is excited to implement positive changes, and the community is even more active in achieving the goals set by the Union. It is essential for us that the ATZM community grows. Thirty-two new members joined us this year, and 132 companies are already included in the union. A significant increase of almost 30 percent is a testament to the strength and vitality of the community. Today, we will decide in which direction the Union will move in the coming years and our priorities to develop our technological community. As a result, our country," said Alexander Yesayan.
At the conference, Sargis Karapetyan was appointed Union Council (Board) director. He presented the previous year's results and the ITF's strategic and operational report. He reported that the ITF team is actively working with all stakeholders, including unions and the government, on the draft of the new law regulating the BTA sector.
Deputy Chairman of the National Assembly Hakob Arshakyan, Minister of BTA Mkhitar Hayrapetyan, and Minister of Economy Vahan Kerobyan attended the conference.
Artavazd Minasyan (Krisp), Armen Kocharyan (VOLO), Irina Dumanyan (Siemens Industry), Gevorg Safaryan (LimeTech), Arman Atoyan (iX-Tech), and Khachatur Nazaryan (VMWare) were elected as members of the Board (Board) of the ITSM with the majority of votes. Sona Mamyan (Mamble), Arsen Baghdasaryan (DataArt.AM), Manuk Hergnyan (Granatus Ventures), and Gor Vardanyan (FimeTech). Davit Grigoryan (Devsoft. AM), Ashot Alikhanyan (Anania Shirakatsy Lyceum), and Artak Chopuryan (Instigate Mobile I Zealous) were elected auditors of the board (management).