Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն անդրադարձել է իր նախկին տեղակալ Անի Իսպիրյանի ձերբակալությանն ու նախարարությունում բացահայտված չարաշահումներին։
Նա լրագրողներին կոչ է արել առաջնորդվել անմեղության կանխավարկածով. «Վերջին անգամ, երբ էկոնոմիկայի նախարարությունում նման դեպք եղել էր 3 տարի առաջ՝ 2021թ. հունվարի 29-ին, 3 տարի հետո ձերբակալվածների վերաբերյալ մինչ այժմ էլ չկա դատական վճիռ․ չնայած՝ աղմկահարույց էր»։
Ըստ նրա՝ քննչական կոմիտեի հաղորդագրությունում, ուշադիր կարդալու դեպքում, Անի Իսպիրյանի մասով բացակայում են կաշառքի և բյուջեի ծախսի հետ կապված դրվագները։ Քերոբյանի խոսքով, իր համար լրացուցիչ պարզաբանման կարիք ունի, թե ինչ է նշանակում չարաշահում. «Տենդերային գործընթացը եղել է իրավապահների և մյուս գործընկերների, այդ թվում՝ ֆինանսների նախարարության հսկողության տակ, և մենք առավել քան վստահ ենք՝ գնումների մասին և դրա հետ փոխկապակցված օրենքների հետ որևէ խախտում չի լինի»։
Ըստ Քերոբյանի՝ պետք է բացատրվի՝ ինչ է նշանակում «առերևույթ կոռուպցիոն» տերմինը. «Առերևույթ կոռուպցիոն պետք է լինի կաշառքը, բարեկամին տենդեր նվիրելն ու դրա ներքո փողերի տեղաշարժը, որը չկա»։

«Необходимо объяснить, что означает термин «явно коррумпированный». Керобян
Министр экономики Ваан Керобян коснулся ареста своего бывшего заместителя Ани Испирян и выявленных в министерстве злоупотреблений .
Он призвал журналистов руководствоваться презумпцией невиновности. "Последний раз подобный случай произошел в Минэкономики 3 года назад, 29 января 2021 года , спустя 3 года, приговора суда в отношении арестованных до сих пор нет, хотя дело было громким».
По его словам, в отчете следственного комитета, если его внимательно прочитать, нет эпизодов, связанных со взяточничеством и расходами бюджета в отношении Ани Испирян. По словам Керобяна, ему необходимы дополнительные разъяснения относительно того, что означает злоупотребление. «Тендерный процесс находился под контролем правоохранительных органов и других партнеров, в том числе Минфина, и мы более чем уверены, что нарушений законодательства о закупках не будет».
По мнению Керобяна, необходимо объяснить, что означает термин "явно коррумпированный". " Видимой коррупцией должно быть взяточничество, дарение тендеров родственникам и передвижение средств под ним, чего не существует".