ՆԳ նախարարությունը և ԱՄՆ-ը կհամագործակցեն հակակոռուպցիոն ոլորտի շրջանակներում
Հունվարի 30-ին ՆԳ նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ընդունել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի արդարադատության հարցերով ավագ խորհրդատու Մայքլ Վասկոյին և Երևանում ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության քրեական արդարադատության բարեփոխումների ծրագրի ղեկավար Քրիստինա Աֆոյանին:
Արփինե Սարգսյանն անդրադարձել է ՆԳ նախարարության ձևավորմանն ու կադրերի ընտրության թափանցիկ և հաշվետու մեխանիզմներին: Հակակոռուպցիոն քաղաքականության վերաբերյալ հարցերի շրջանակում Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ այդ ուղղությամբ ՆԳ նախարարությունում ձևավորվել է Ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչությունը: Նաև ներկայացրել է վարչության գործունեության հիմնական ուղղություններն ու կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարում արձանագրված արդյունքները՝ ընդգծելով կառույցի թափանցիկ գործելաոճի, հանրությանը տեղեկատվության հասանելիության ապահովման առաջնահերթությունը։
Ատեստավորման անցկացման կարգի վերաբերյալ ՆԳ փոխնախարարը նշել է այդ գործընթացում բարեվարքության ստուգման տարբեր բաղադրիչների առկայության, իրականացված ծավալուն աշխատանքի մասին:
Անդրադառնալով նոր ձևավորվող Քրեական ոստիկանությանը՝ Արփինե Սարգսյանը ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումներում հատկապես կարևորել է հանցավորության դեմ պայքարում նոր տեխնոլոգիաների ներդրման, անձնակազմի կարողությունների զարգացման, կադրերի համալրման վերաբերյալ հարցերը։
Կիբերհանցավորության, կրիպտոարժույթների, նաև կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ հարցերի քննարկմանը ՆԳ փոխնախարարը կարևորել է ոլորտում նոր տեխնոլոգիաների ու մեխանիզմների ներդրումը:
Հանդիպմանը ամերիկյան կողմը բարձր է գնահատել ՆԳՆ համակարգում իրականացվող բարեփոխումներն ու դրանց արդյունքները, ներկայացրել Հակակոռուպցիոն ռեֆորմներին աջակցող ծրագիրը, որի շրջանակում ԱՄՆ-ը պատրաստակամ է աջակցելու ՆԳ նախարարությանը:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սերտորեն աշխատել նախանշված ուղղություններով՝ շարունակելով արդյունավետ համագործակցությունը։

МВД и США будут сотрудничать в антикоррупционной сфере
30 января заместитель министра внутренних дел Арпине Саргсян приняла старшего советника по вопросам юстиции Госдепартамента США Майкла Васко и руководителя программы реформы уголовного правосудия посольства США в Ереване Кристину Афоян.
Арпине Саргсян коснулась формирования МВД и прозрачных и подотчетных механизмов подбора кадров. Арпине Саргсян отметила, что по этому направлению в МВД создано Управление внутренней безопасности и борьбы с коррупцией. Она также представила основные направления деятельности ведомства и зафиксированные результаты в борьбе с преступлениями коррупционной направленности, подчеркнув приоритетность обеспечения прозрачного стиля работы структуры и доступа общественности к информации.
Касаясь процедуры аттестации, замминистра внутренних дел отметила наличие в этом процессе различных составляющих проведения проверки, а также проведенную обширную работу.
Касаясь вновь сформированной криминальной полиции, Арпине Саргсян особо остановилась на вопросах внедрения новых технологий в борьбе с преступностью, развитии кадрового потенциала и подборе кадров в рамках реформ в сфере полиции.
Заместитель министра внутренних дел подчеркнул важность внедрения новых технологий и механизмов в сфере киберпреступности, криптовалют, а также преступлений коррупционной направленности.
На встрече американская сторона высоко оценила проводимые в МВД реформы и их результаты, представила программу поддержки антикоррупционных реформ, в рамках которой США готовы оказать поддержку МВД.
По итогам встречи достигнута договоренность о тесном сотрудничестве по указанным направлениям, продолжении эффективного сотрудничества.