ՀՀ ՄԻՊ-ը խոսել է Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության մասին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հունվարի 29-ին ընդունել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից:
Ողջունելով հյուրերին՝ Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է Պաշտպանի գործունեության ուղղությունները՝ ընդգծելով կանանց, երեխաների, ազգային փոքրամասնությունների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության, հավաքների ազատության իրավունքի, քաղաքացիական և սոցիալ֊տնտեսական իրավունքների, զինված ուժերում, քրեական վարույթի շրջանակում անձանց իրավունքների պաշտպանության, ատելության խոսքի, անհանդուրժողականության մթնոլորտի, խտրականության դեմ պայքարի շրջանակներում և մի շարք այլ ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները։
Հանդիպման շրջանակներում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր։
Անահիտ Մանասյանն անդրադարձ է կատարել անձամբ իր և աշխատակազմի կողմից իրականացված փաստահավաք աշխատանքներին, որոնց ընթացքում ստացվել են ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում քաղաքացիական անձանց շրջանում մահվան, խոշտանգումների, մարմինների անարգման, անդամախեղման և վատ վերաբերմունքի՝ միջազգային իրավունքով արգելված այլ դեպքերի մասին տեղեկություններ։
Պաշտպանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից վարվող հայատյացության քաղաքականությանը: Պարոն Մարտին Չունգոնգն, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել Պաշտպանին ընդունելության և արդյունավետ քննարկման համար։

On January 29, Human Rights Defender Anahit Manasyan received the delegation led by the General Secretary of the Inter-Parliamentary Union, Martin Chungong. The HRD office reported this.
Welcoming the guests, Anahit Manasyan presented the activities of the Defender, emphasizing the protection of the rights of women, children, national minorities, persons with disabilities, the right to freedom of assembly, civil and socio-economic rights, protection of the rights of persons in the armed forces, criminal proceedings, hate speech, intolerance. The atmosphere, the works carried out in the fight against discrimination framework, and several other areas.
Issues related to protecting the rights of people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh were discussed within the framework of the meeting.
Anahit Manasyan referred to the fact-finding activities carried out by him personally and by his staff, during which information was obtained about the deaths, tortures, disrespect of bodies, mutilations, and other cases of ill-treatment among civilians prohibited by international law as a result of Azerbaijani aggression.
The Defender also referred to the Armenian-hatred policy conducted by Azerbaijan. Mr. Martin Chungong, for his part, thanked the Defender for the reception and productive discussion.