Հայաստանն ու ԱՄԷ-ն կխորացնեն գործակցությունն արևային էներգետիկայի արտադրության ոլորտում
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպան Նարիման Ալ-Մուլլայի և Մասդար ընկերության՝ Հայաստանում իրականացվող նախագծերի համակարգող Մուհամմեդ Ալ Շեհիի հետ պայմանավորվել է խորացնել հետագա գործակցությունը՝ արևային էներգիայի արտադրության ոլորտում։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից:
Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև առևտրաշրջանառության ծավալը 2023-ին հասել է 2.8 մլրդ դոլարի, ինչը Էմիրությունները դարձնում է Հայաստանի երկրորդ խոշորագույն առևտրային գործընկերը: Մինչև 2023-ի սեպտեմբերի վերջը ԱՄԷ-ից ներդրումների հոսքը կազմել է շուրջ 135 235.1 մլն դրամ, որից ուղղակի համախառն հոսքերը՝105 192.0 մլն դրամ։
Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև գործարար և միջպետական գործակցությունը շարունակում է ընդլայնվել։

Армения и ОАЭ углубят сотрудничество в сфере производства солнечной энергии
Министр экономики РА Ваан Керобян договорился об углублении дальнейшего сотрудничества в сфере производства солнечной энергии с послом Объединенных Арабских Эмиратов в Армении Нариманом Аль-Муллой и координатором проектов, реализуемых компанией Масдар в Армении Мохаммедом Аль-Шехи. Об этом сообщили в министерстве экономики РА.
Объем торговли между Арменией и ОАЭ в 2023 году достиг 2,8 миллиарда долларов, что делает Эмираты вторым по величине торговым партнером Армении. До конца сентября 2023 года поток инвестиций из ОАЭ составил около 135 235,1 млн драмов, из них прямые валовые потоки составили 105 192,0 млн драмов.
Деловое и межгосударственное сотрудничество между Арменией и Объединенными Арабскими Эмиратами продолжает расширяться.