Շիրակի մարզպետ Մուշեղ Մուրադյանն աշխատակազմի պատասխանատուների հետ այսօր հյուրընկալել է ճանաչողական այցով Գյումրիում գտնվող Հայաստանի Հանրապետությունում Ավստրիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թոմաս Մյուլմանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ մարզպետը նշել է, որ ուրախ է հանդիպման համար, քանզի հնարավորություն ունեն քննարկելու արդեն ձևավորված համագործակցության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր և ներկայացրել Շիրակի մարզն ու մարզի ներուժը․ «Նախորդ տասնամյակների ընթացքում ձևավորված հայ-ավստրիական հարաբերությունները շատ կարևոր են մեր երկու երկրների համար։ Որպես Շիրակի մարզպետ, բարձր եմ գնահատում Ավստրիայի Հանրապետության կառավարության աջակցությունը Շիրակի մարզին հետերկրաշարժյան ժամանակաշրջանում։ Խոսքս թե Գյումրու «Ավստրիական թաղամասի», թե «Գյումրու Ավստրիական մանկական հիվանդանոցի» մասին է»։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել մարզպետին ընդունելության ու անմիջական վերաբերմունքի համար՝ նշելով, որ հայ-ավստրիական բարեկամությունը թեև ամրապնդվել է 88-ի աղետից հետո, սակայն ձևավորվել են երկկողմ շատ ջերմ, բարեկամական հարաբերություններ․ «Պարոն մարզպետ, ես տպավորված եմ Շիրակի մարզով ու, բնականաբար Հայաստանով, նստավայրս թեև Թբիլիսին է, սակայն հաճախ եմ լինում այստեղ և փորձում եմ անել հնարավորը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերի իրականացման համար։ Ուրախ եմ տեսնելու, որ դուք ևս պատրաստակամ եք ջանքեր ներդնելու հարաբերությունների ամրապնդմանը»։
Կողմերն անդրադարձել են 2021 թվականից Շիրակի մարզում մեկնարկած «Տեղական դերակատարների զորեղացում հանուն զարգացման Շիրակի մարզում» /«LEAD4Shirak»/ ծրագրին, որի առնչությամբ Ավստրիական զարգացման գործակալության երևանյան գրասենյակի ղեկավար Կլաուս Կապերին նշել է, որ տպավորված է մարզում իրականացված աշխատանքներով ու ծրագրից ստացված արդյունքներով։
«Վստահ եմ, որ մեր երկրների երկկողմ միջպետական հարաբերությունները կշարունակեն դինամիկ զարգանալ, իսկ մենք կկարողանանք համատեղ ջանքերով նպաստել դրանց սերտացմանը։ Շիրակի մարզպետի աշխատակազմը հետայսու ևս պատրաստ է համագործակցության և կարևորում է ապակենտրոնացված գործընկերությունն ու մարզի զարգացմանը միտված նախաձեռնությունների իրականացումը,- նշել է Շիրակի մարզպետը։
Քննարկվել են նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների հիմնախնդիրների լուծմանը, զբոսաշրջության զարգացմանը միտված նախաձեռնություններին առնչվող հարցեր։
Մուշեղ Մուրադյանը հուշանվերներ է փոխանցել հյուրերին՝ վստահություն հայտնելով, որ հանդպումների արդյունքում կնախանշվեն նոր ծրագրեր, որոնց իրականացմանը կմիտվեն կողմերի ջանքերը։

Посол Австрии находится в Гюмри
Губернатор Ширака Мушег Мурадян вместе со своим аппаратом сегодня принял делегацию во главе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Австрийской Республики в Республике Армения Томасом Мюльманом, находившуюся в Гюмри с ознакомительным визитом.
Приветствуя гостей, губернатор отметил, что рад встрече, поскольку у них есть возможность обсудить вопросы, связанные с укреплением уже сложившегося сотрудничества, и представил Ширакскую область и потенциал области. «Армяно-австрийские отношения, сложившиеся в предыдущие десятилетия, очень важны для наших двух стран. Как губернатор Ширакской области, я высоко ценю поддержку правительства Австрийской Республики Ширакской области в период после землетрясения. Я говорю об «Австрийском районе» Гюмри и «Австрийской детской больнице Гюмри».
Посол поблагодарил губернатора за теплый прием, отметив, что, хотя армяно-австрийская дружба укрепилась после катастрофы 1988 года, между двумя странами сложились очень теплые и дружественные отношения. «Господин губернатор, меня впечатляет Ширакская область и, конечно же, Армения. Хотя моя резиденция находится в Тбилиси, я часто бываю здесь и стараюсь сделать все возможное для реализации программ, представляющих взаимный интерес. Я рад видеть, что вы также готовы вкладывать усилия в укрепление отношений».
Стороны коснулись проекта «Расширение прав и возможностей местных субъектов развития в Ширакской области» / «LEAD4Shirak»/, запущенного в Ширакской области в 2021 году, в связи с чем руководитель ереванского офиса Австрийского агентства развития Клаус Капери заявил, что он был впечатлен работами, проводимыми в регионе, и результатами, полученными в результате реализации проекта.
«Уверен, что двусторонние межгосударственные отношения наших стран и дальше будут динамично развиваться, и мы сможем совместными усилиями способствовать их сближению. Аппарат губернатора Ширакской области по-прежнему готов к сотрудничеству и подчеркивает децентрализованное партнерство и реализацию инициатив, направленных на развитие региона, - отметил губернатор.
Обсуждались также вопросы, связанные с решением проблем наших соотечественников, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, инициативы, направленные на развитие туризма.
Мушег Мурадян вручил гостям сувениры, выразив уверенность, что в результате встреч будут намечены новые программы, усилия сторон будут сосредоточены на их реализации.