«Սիթի Բայք» ծրագրով ներդրումներ կատարած անձանց ՔԿ-ն հորդորում է դիմել նախաքննական մարմին
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 282-րդ հոդվածի 1-ին մասով իրականացվող քրեական վարույթի շրջանակներում տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ 2023 թվականի մարտ-մայիս ամիսներից սկսված՝ համացանցային տարբեր հարթակներով տարածվել են բազմաթիվ գովազդային հոլովակներ` ամերիկյան «Սիթի Բայք» անվանումով ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղ ներկայացած նույնանուն ծրագրի միջոցով գումար վաստակելու վերաբերյալ:
Իրականացված նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ «Սիթի Բայք» անվանումով վերոնշյալ ծրագիրն առերևույթ հանդիսացել է ֆինանսական բուրգ, որտեղ անձի կողմից եկամտի ստացումը պայմանավորված է եղել բացառապես ծրագրում գումար ներդնելով և նոր անձանց ներգրավելով, և որևէ ձեռնարկատիրական գործունեություն փաստացի չի իրականացվել:
2023 թվականի դեկտեմբերի 22-ին «Սիթի Բայք» անվանումով ծրագիրը «փակվել է», և վերացել է ներդրված գումարների կանխիկացման հնարավորությունը, որի արդյունքում ծրագրում ներդրում իրականացրած մի շարք անձինք զրկվել են իրենց գումարները կանխիկացնելու հնարավորությունից:
Նման իրավիճակում հայտնված անձանց խնդրում ենք դիմել ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն (հասցե՝ ք. Երևան, Դեղատան 3, հեռ.՝ 010 30-42-12)։

СК призывает лиц, вложившихся в программу «Сити байк», обратиться в следственные органы
В рамках уголовного производства, возбужденного по ч. 1 ст. 282 УК РА, Главным управлением по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА получены данные о том, что начиная с марта-мая 2023 года было распространено множество рекламных роликов на различных интернет-платформах по поводу заработка посредством одноименной программы, представленной армянским филиалом компании под названием "Сити Байк".
В ходе проведенного предварительного расследования выяснилось, что вышеупомянутая программа под названием «Сити Байк», по всей видимости, представляла собой финансовую пирамиду, где доход человека определялся исключительно за счет вложения денег в программу и привлечения новых людей, и никакой предпринимательской деятельности фактически не было.
22 декабря 2023 года программа под названием «Сити Байк» была «закрыта», а возможность обналичивания вложенных денег исчезла, в результате чего ряд людей, вложившихся в программу, были лишены возможности обналичить свои вложенные деньги.
Лиц, оказавшихся в такой ситуации, просят обратиться в Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА (адрес: г.Ереван, Дегатан 3, тел.: 010 30-42-12).