ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատում ՀՀ ՆԳՆ բարեփոխումները՝ հենվելով նաև միջազգային կառույցների հարցումների արդյունքների վրա
Հունվարի 15-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գլոբալ հակակոռուպցիոն համակարգող Ռիչարդ Նեֆյուի գլխավորած պատվիրակությանը։ ՆԳ նախարարը, ողջունելով հյուրերին, բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ձևավորված վաղեմի, ամուր և արդյունավետ բարեկամական համագործակցությունը, որը հիմնվում է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության ընդհանուր արժեքների վրա։
Վահե Ղազարյանը ներկայացրել է նախարարությունում և ենթակա ծառայություններում ընթացող բարեփոխումների ընթացքը և հատուկ շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ կառավարությանը՝ բարեփոխումների այս կարևոր ժամանակաշրջանում՝ հատկապես նոր պարեկային ծառայության ստեղծման գործում ներդրած ավանդի, նյութատեխնիկական աջակցության, պարեկային ծառայողների վերապատրաստման գործընթացի կազմակերպման հարցում աջակցություն ցուցաբերելու համար։
ՆԳ նախարարը հաստատել է բարեփոխումները հաջողությամբ ավարտին հասցնելու պատրաստակամությունը, ինչը հնարավորություն կտա ունենալ ժամանակակից մարտահրավերներին դիմակայող, մասնագիտացված ու տեխնիկապես հագեցած, բարեվարք և հարգանքի արժանի ոստիկանություն, ինչպես նաև կապահովի նորաստեղծ Ներքին գործերի նախարարության պատշաճ գործունեության իրականացումը:
Ռիչարդ Նեֆյուն, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու նախարարությանը։ Նա բարձր է գնահատել ՆԳ նախարարության և ԱՄՆ դեսպանատան միջև սերտ փոխգործակցությունը և ներկայացրել այցի նպատակը։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գլոբալ հակակոռուպցիոն համակարգողին են ներկայացվել ՆԳՆ ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ նախարարության ենթակա ծառայություններում կոռուպցիոն դրսևորումների բացահայտման, ինչպես նաև դրանց կանխարգելման ուղղությամբ։ Հյուրերին են ներկայացվել նաև միջազգային կազմակերպությունների կողմից իրականացված հարցումների արդյունքները, որոնց ցանկում Հայաստանն ու Երևանը ամենաանվտանգ երկրների ու քաղաքների առաջատար դիրքերում են։
Ռիչարդ Նեֆյուն բարձր է գնահատել ընթացող բարեփոխումները՝ հենվելով նաև միջազգային կառույցների հարցումների արդյունքներին։ Հանդիպմանը քննարկվել են նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում հետագա համագործակցության, այդ ուղղությամբ ծառայողների վերապատրաստման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

The USA highly appreciates the reforms of the RA Ministry of Internal Affairs, relying also on the results of surveys by international organizations
On January 15, RA Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan received the delegation led by Richard Nephew, global anti-corruption coordinator of the US State Department. The Minister of Internal Affairs, welcoming the guests, highly appreciated the long-standing, strong and effective friendly cooperation between the Republic of Armenia and the United States of America, which is based on the common values of democracy, human rights and the rule of law.
Vahe Ghazaryan presented the progress of reforms in the ministry and subordinate services and expressed special thanks to the US government for its contribution to the creation of the new patrol service, logistical support, and support in organizing the training process of patrol officers during this important period of reforms.
The Minister of Internal Affairs confirmed the willingness to successfully complete the reforms, which will enable to have a specialized and technically equipped, well-behaved and respectable police force that can face modern challenges, as well as ensure the proper functioning of the newly created Ministry of Internal Affairs.
Richard Nephew, thanking for the warm reception, expressed readiness to support the ministry. He highly appreciated the close cooperation between the Ministry of Internal Affairs and the US Embassy and presented the purpose of the visit.
The activities carried out by the internal security and anti-corruption department of the Ministry of Internal Affairs were presented to the global anti-corruption coordinator of the US State Department in the direction of revealing corruption manifestations in the subordinate services of the Ministry, as well as their prevention. The guests were also presented with the results of surveys conducted by international organizations, in the list of which Armenia and Yerevan are in the leading positions of the safest countries and cities.
Richard Nefew highly appreciated the ongoing reforms, relying also on the results of surveys of international organizations. The meeting also discussed future cooperation within the fight against corruption, training of employees in that direction and other issues of mutual interest.