ՊԵԿ փոխնախագահ Կարեն Թամազյանն անդրադարձել է ԵԱՏՄ ընդհանուր միջոցներից մաքսատուրքի գծով Հայաստանի ստացած գումարներին։
Նրա խոսքով, Հայաստանից գանձվող մաքսատուրքերը փոխանցվում են ԵԱՏՄ ընդհանուր կաթսա, և այնտեղից Հայաստանի համամասնությանը համապատասխան, որը 1,22 տոկոս է, փոխանցվում է պետական բյուջե. «Այս առումով ցուցնաիշները հետևյալն են. 2023-ի ընթացքում ՀՀ կողմից գանձվել և ԵԱՏՄ ընդհանուր բյուջե փոխանցվել է շուրջ 187,5 մլրդ դրամ, իսկ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ից ստացել է շուրջ 73 մլրդ դրամ, այսինքն 114 մլրդ դրամով պակաս»,-նշել է նա։

Суммы, получаемые РА из общего котла ЕАЭС, уменьшились
Заместитель председателя КГД Карен Тамазян коснулся сумм, полученных Арменией из общих фондов ЕАЭС в виде таможенных пошлин.
По его словам, собранные с Армении таможенные пошлины перечисляются в общий котел ЕАЭС, а оттуда, согласно доле Армении, которая составляет 1,22 процента, перечисляются в госбюджет. «В этом плане показатели следующие. За 2023 год РА собрала и перечислила в общий бюджет ЕАЭС около 187,5 млрд драмов, а получила от ЕАЭС около 73 млрд драмов, то есть на 114 млрд драмов меньше", - отметил он.