Ամերիկահայ Պաոլո Պիրջանյանի Embodied ընկերության արտադրած Մոքսի ռոբոտը Լաս Վեգասում ստացել է CES 2024 սպառողական էլեկտրոնիկայի միջազգային ցուցահանդեսի նորարարական մրցանակաբաշխության գլխավոր մրցանակը «Արհեստական բանականություն» անվանակարգում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից:
Մոքսի ռոբոտն իր արհեստական բանականությամբ (ԱԲ) հեղափոխական տեխնոլոգիա է համարվում երեխաների զարգացման ոլորտում: Այն ստեղծվել է 2016 թվականին ամերիկահայ Պաոլո Պիրջանյանի հիմնած Embodied, Inc. ընկերության կողմից:
Ռոբոտը նախատեսված է ֆիզիկական և այլ խնդիրներ ունեցող 5-10 տարեկան երեխաների համար: Մոքսին սովորեցնում է երեխաներին շփվել՝ զարգացնելով նրանց էմոցիոնալ որակները: Օգտագործելով առաջադեմ տեխնոլոգիաներ, արհեստական բանականություն՝ Մոքսին ցուցաբերում է ամբողջական մոտեցում, որն օգնում է երեխային խաղի միջոցով սովորել զարգացման հիմնական հմտությունները։ Այն նաև թույլ է տալիս հավելվածի միջոցով հետևել երեխայի զարգացման փուլերին:

Moxie the robot won an award in Las Vegas
The RA Ministry of High-Tech Industry reported that the Moxie robot produced by the American-Armenian Paolo Pirjanyan Embodied company received the main prize in the "Artificial Intelligence" category at the CES 2024 international consumer electronics exhibition in Las Vegas.
The Moxie robot, with its artificial intelligence (AI), is considered a revolutionary technology in child development. It was created in 2016 by Embodied, Inc., founded by American-Armenian Paolo Pirjanyan.
The robot is intended for children aged 5-10 with physical and other disabilities. Moxie teaches children to communicate by developing their emotional qualities. Using advanced technology and artificial intelligence, Moxie takes a holistic approach that helps children learn critical developmental skills through play. The app also allows you to track the child's developmental stages.