Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիան ընդգրկվել է միջազգային ասոցիացիայի կազմում
ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիան 2024 թվականի հունվարի 9-ից ընդգրկվել է Ռազմական ակադեմիաների միջազգային ասոցիացիայի կազմում:
Իրականացրած կրթական լայնածավալ բարեփոխումների արդյունքում ռազմական ակադեմիան հնարավորություն է ստացել հայտ ներկայացնել՝ Ռազմական ակադեմիաների միջազգային ասոցիացիային անդամակցելու նպատակով։ Հաշվի առնելով ակադեմիայի իրականացրած կրթական բարեփոխումները՝ հայտը հաստատվել է:
Անդամակցելով միջազգային ասոցիացիային, որի անդամ են 19 ռազմական ակադեմիաներ (ԱՄՆ, Կանադա, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Շվեդիա, Իսպանիա, Բրազիլիա, Կատար, Լեհաստան, Հարավային Կորեա, Հարավային Աֆրիկա, Կոլումբիա, Ֆիլիպիններ, Կոսովո), Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիան միջազգային լայն համագործակցության նոր հնարավորություններ է ստանում, մասնավորապես՝ օգտվելու աշխարհի առաջատար ռազմաուսումնական հաստատությունների կրթական բազմաթիվ ծրագրերից, այդ թվում՝ ուսանողների փոխանակում, դասախոսների վերապատրաստում և փոխանակում, կրթական համատեղ ծրագրերի իրականացում, վարժանքներ և այլն:

Военная академия имени Вазгена Саргсяна включена в международную ассоциацию
Военная академия им. Вазгена Саргсяна МО РА с 9 января 2024 года включена в состав Международной ассоциации Военных академий.
В результате реализованной масштабной образовательной реформы Академия получила возможность подать заявку на членство в Международной ассоциации Военных академий.  С учетом реализованных Академией образовательных реформ заявка была одобрена.
Вступив в Международную ассоциацию, членами которой являются 19 Военных академий (США, Канада, Германия, Франция, Швеция, Испания, Бразилия, Катар, Польша, Южная Корея, Южная Африка, Колумбия, Филиппины, Косово), Военная академия им.Вазгена Саргсяна получает новые возможности для широкого международного сотрудничества, в частности, возможность воспользоваться многочисленными образовательными программами ведущих военных учебных заведений мира, в том числе обмен студентами, переподготовка и обмен преподавателями, реализация совместных образовательных программ, учений и т. д.