Վարչապետն այցելել է ՊՆ, տվել կոնկրետ հանձնարարականներ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Պաշտպանության նախարարություն՝ գերատեսչության 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը և նախարարի տեղակալները ներկայացրել են իրենց համակարգման ոլորտներում իրականացված աշխատանքները, առաջնահերթություններն ու գերակայությունները՝ անդրադառնալով նաև գերատեսչության կողմից իրականացված բարեփոխումներին և ձեռնարկված քայլերին։
Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել ինժեներական և ամրաշինական կառույցների կահավորման, զորանոցաշինության, նորագույն սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի համալրման, զորքերի մարտունակության և կարգապահության ամրապնդման, զինանձնակազմի մարտական պատրաստության որակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին։
Ներկայացվել են կառավարության որոշմամբ ներդրված ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը։ Այս համատեքստում, հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել տարեսկզբին մեկնարկած զինծառայողների ատեստավորման գործընթացին, «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի շահառուների վիճակագրական տվյալներին, 18-27 տարեկան իգական սեռի ներկայացուցիչների կամավոր հիմունքներով պարտադիր ժամկետային ծառայության շրջանակում կատարված աշխատանքներին, հատուկ նշանակության նոր ստորաբաժանումների կազմավորման և համալրման գործընթացին, հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացված սոցիալական, ռազմակրթական, միջազգային ռազմական համագործակցության ծրագրերին, առաջիկա անելիքներին և պաշտպանական բնագավառին առնչվող մի շարք այլ թեմաների:
Անդրադարձ է կատարվել Զինված ուժերում առկա խնդիրներին, ոչ կանոնադրական հարաբերությունների կանխարգելման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին: Այս համատեքստում վարչապետը պատասխանատուներին տվել է կոնկրետ հանձնարարականներ և ընդգծել կարգապահության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների շարունակական ու հետևողական իրականացման անհրաժեշտությունը:

Премьер-министр посетил Минобороны и дал конкретные поручения
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Министерство обороны для обсуждения отчета о деятельности ведомства в 2023 году.
Министр обороны Сурен Папикян и заместители министров представили работы, приоритеты в своих сферах координации, коснувшись также реализуемых ведомством реформ и предпринятых шагов.
В частности, были упомянуты работы, проводимые в направлении оснащения инженерных и фортификационных сооружений, строительства казарм, оснащения новейшим вооружением и военной техникой, укрепления боеспособности и дисциплины войск и повышение качества боевой подготовки военнослужащих.
Были представлены шаги по реализации программ, введенных решением правительства. В этом контексте был подробно рассмотрен начавшийся в начале года процесс аттестации военнослужащих, статистические данные бенефициаров программы «Защитник Родины», работа, проводимая в рамках добровольно-обязательного срока службы женщин 18-27 лет, процесс формирования и комплектования новых подразделений специального назначения, осуществленный за отчетный период, социальные, военно-образовательные программы, программы международного военного сотрудничества, предстоящие задачи и ряд других тем, связанных с полем обороны.
Были затронуты проблемы, существующие в Вооружённых Силах, работа, проводимая в направлении предотвращения неуставных отношений. В этом контексте Премьер-министр дал ответственным конкретные поручения и подчеркнул необходимость непрерывного и последовательного выполнения мер, направленных на повышение дисциплины.