Ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը ներկայացրել է հարկային օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը, որ վերաբերվում է հիփոթեքային վարկերում եկամտահարկի ետ վերադարձին։ Ըստ նրա՝ նախագիծը նպատակ ունի մարզերում խթանել քաղաքաշինական ու տնտեսական ակտիվությունը՝ հատկապես կարճ ու միջին ժամկետում.
«Եկամտահարկը ռեգրեսիվության տարրեր է պարունակում, հետևաբար, կառավարությունը հայտարարել է, որ այս համակարգից դուրս գալու ռազմավարություն լինի»,- ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ Երևանում այդ համակարգի կիրառումն աստիճանաբար դադարեցնելու մասին մոտեցում է ընդունվել, և մինչև 2025թ. այդ ծրագիրը կդադարեցվի․
«Երկար ժամկետներով առաջարկվում է նույն լուծումներն ունենալ նաև մարզերի դեպքում»,- ասել է նա՝ հավելելով,- «Երևանին սահմանակից մարզերի համար առաջարկվում է արտոնության կիրառումը դադարեցնել 2027թ. հունվարի 1-ից հետո ստացվող հիփոթեքային վարկերի գծով, իսկ մնացյալ մարզերի մասով՝ 2029թ. հունվարի 1-ից հետո՝ բացառություն անելով սահմանամերձ բնակավայրերը»։
Փոխնախարարը շեշտել է, որ օրենսդրությունը հետադարձ ուժ չի ունենա, և օրենքների ընդունումից հետո խստացումները չեն տարածվի նրանց վրա, որոնք արդեն օգտվում են այդ ծրագրից։

Программа возврата подоходного налога будет свернута (ВИДЕО)
Заместитель министра финансов Арман Погосян представил проект изменений в Налоговый кодекс относительно возврата подоходного налога по ипотечным кредитам. По его словам, проект направлен на содействие развитию городов и экономической активности в регионах, особенно в краткосрочной и среднесрочной перспективе.
"Подоходный налог содержит регрессивные элементы, поэтому правительство заявило, что должна быть стратегия выхода из этой системы", - сказал он, напомнив, что был принят подход к постепенному прекращению применения этой системы в Ереване, и до 2025 года эта программа будет прекращена.
"В перспективе такие же решения предлагается применить и в отношении регионов ", - сказал он, добавив: "В 2027 году предлагается прекратить применение льготы для регионов, граничащих с Ереваном. по ипотечным кредитам, полученным после 1 января, а по остальным регионам - после 1 января 2029 года, за исключением приграничных поселений».
Замминистра подчеркнул, что законодательство не будет иметь обратной силы, и после принятия законов ограничения не будут распространяться на тех, кто уже пользуется программой.