Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարի տեղակալ Դեյվիդ Գոտչմանին, կոմիտեի Գորիսի ենթապատվիրակության նոր ղեկավար Ժելկո Լեժայային, ինչպես նաև ենթապատվիրակության այլ ու Հայկական ԿԽ ընկերության մարզային ներկայացուցիչներին։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են անցած տարվա ընթացքում Սյունիքում ԿԽՄԿ-ի կողմից կատարված աշխատանքի արդյունքները, ինչպես նաև խոսել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց մարզում ընդունելու գործընթացում կազմակերպության ցուցաբերած աջակցության մասին։ Ռոբերտ Ղուկասյանը շնորհակալություն է հայտնել հյուրերին՝ սերտ համագործակցության, փոխհամաձայնեցված աշխատանքի ու հումանիտար առաքելության համար, որը հատկապես կարևոր է եղել ճգնաժամային իրավիճակներում։
ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչները պատմել են նաև Սյունիքում 2024-ի համար արդեն հաստատված ծրագրերի մասին, որոնք ուղղված կլինեն թե՛ տեղահանված անձանց աջակցությանը, թե՛ նրանց տնտեսական զարգացման ու ինտեգրման նախաձեռնություններին, թե՛ Սյունիքում նրանց հյուրընկալած բնակավայրերի համաչափ զարգացմանը։
Կշարունակվի նաև կազմակերպության մանդատի ներքո իրականացվող մարդասիրական առաքելությունը՝ առաջին օգնության դասընթացներ, հոգեբանական աջակցություն, ընտանեկան կապերի վերականգնում և այլն։ Մարզպետը նշել է այն առաջնահերթությունները, որոնք ցանկալի է ներառված տեսնել այդ ծրագրերում, ինչպես նաև ներկայացրել ԼՂ-ից Սյունիքում հաստատվածներին աջակցելու մեխանիզմների՝ մարզային իշխանության տեսլականը։ Հանդիպման կողմերը այսուհետ ևս սերտ ու արդյունավետ համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել։

Представители МККК рассказали об утвержденных в Сюнике программах
Губернатор Сюникской области Роберт Гукасян сегодня принял заместителя главы делегации Международного Комитета Красного Креста в Армении Девида Гочмана, нового руководителя Горисской подделегации Комитета Желко Лежая, а также других представителей подделегации и региональных представителей Армянского общества Красного Креста.
Участники встречи обсудили результаты работы, проделанной МККК в Сюнике за прошедший год, а также рассказали о поддержке, оказываемой организацией в процессе приема вынужденно переселенных лиц из Нагорного Карабаха. Роберт Гукасян поблагодарил гостей за тесное сотрудничество, взаимосогласованную работу и гуманитарную миссию, что особенно важно в кризисных ситуациях.
Представители МККК также рассказали об уже утвержденных в Сюнике программах на 2024 год , которые будут направлены как на поддержку вынужденных переселенцев, их экономического развития и интеграционных инициатив, так и на пропорциональное развитие принимающих их населенных пунктов в Сюнике.
Также продолжится гуманитарная миссия, выполняемая по мандату организации: курсы первой помощи, психологическая поддержка, восстановление семейных связей и т.д. Губернатор упомянул приоритеты, которые должны быть включены в эти программы, а также представил правительству области видение механизмов поддержки переселенцев в Сюник из Нагорного Карабаха. Стороны встречи выразили готовность к тесному и эффективному сотрудничеству впредь.