Սուրեն Պապիկյանն այցելել է ՊՆ կենտրոնական հավաքակայան
Հունվարի 8-ին, ձմեռային զորակոչի մեկնարկի կապակցությամբ, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանի և բարձրաստիճան այլ ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել է ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայան:
Շրջելով հավաքակայանի տարածքում և հետևելով գործընթացի իրականացմանը՝ պաշտպանության նախարարը տեղում ծանոթացել է զորակոչային հանձնաժողովների աշխատանքներին, զրուցել զորակոչիկների հետ, մաղթել բարի և անվտանգ ծառայություն: Նախարար Պապիկյանը զորակոչիկներին ներկայացրել է ԶՈՒ-ում գործող ծրագրերը, որոնց մասնակից կարող է դառնալ զորակոչիկներից յուրաքանչյուրը և օգտվել դրանց ընձեռած հնարավորություններից:
2024 թվականի ձմեռային զորակոչի ընթացքում գործարկվել է մասնագիտական ընտրության ավտոմատացված էլեկտրոնային նոր համակարգը, որը հնարավորություն է ընձեռում հարցաշարերի միջոցով ստուգել զինակոչիկների տեխնիկական և հումանիտար գիտելիքները: Ըստ այդմ՝ որոշվում է տվյալ զորակոչիկին առավել համապատասխան մասնագիտացված ուսումնական կենտրոնը, որտեղ նա ծառայության է անցնելու և վերապատրաստվելու է՝ նախքան հիմնական ծառայության վայր մեկնելը։
Շրջայցի ավարտին Սուրեն Պապիկյանը հանձնարարականներ է տվել զորակոչի աշխատանքներին ներգրավված ծառայությունների ղեկավարներին՝ գործընթացը պատշաճ անցկացնելու համար:

Сурен Папикян посетил центральный сборный пункт Минобороны
8 января по случаю начала зимнего призыва министр обороны РА Сурен Папикян в сопровождении первого заместителя министра обороны, начальника Генерального штаба ВС генерал-лейтенанта Эдварда Асряна и других высокопоставленных представителей посетил центральный сборный пункт МО РА.
Обойдя территорию сборного пункта и наблюдая за ходом процесса, министр обороны ознакомился с работой призывных комиссий, пообщался с призывниками, пожелал им доброй и безопасной службы. Министр Папикян представил призывникам действующие в Вооруженных силах программы, в которых каждый из призывников может стать участником и воспользоваться предоставленными им возможностями.
Во время зимнего призыва 2024 года была запущена новая автоматизированная электронная система профотбора, которая дает возможность проверять технические и гуманитарные знания призывников посредством анкетирования. Соответственно, определяется наиболее подходящий для данного призывника специализированный учебный центр, где он будет проходить службу и подготовку перед отправкой на основное место службы.
В конце экскурсии Сурен Папикян дал указания руководителям служб, участвующих в призывной работе, правильно провести этот процесс.